Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
20/01/2021 - 21:40

Too Good To Go - sposób na „Zero Waste” w europejskim ale już i polskim wydaniu

Europa marnuje z roku na rok coraz więcej żywności. Badania wskazują iż do kosza trafia ponad 17 milionów ton świeżych owoców i warzyw rocznie. Ale niestety problem ten dotyczy także pozostałych artykułów żywnościowych. Każdego roku w krajach europejskich marnuje się blisko 50 milionów ton żywności.

Fot. Pixabay
Nikt nie lubi patrzeć, jak jedzenie się marnuje, ale jest to tak powszechne wokół nas, że czasami może się wydawać, że jest to akceptowana część życia. Szacuje się, że ponad jedna trzecia produkowanej  w Europie żywności jest wyrzucana.

Pomysł wykorzystania technologii do łączenia ludzi i umożliwiania im ograniczania marnowania żywności powstał w Danii i szybko został przyjęty przez kilka przedsiębiorczych osób w całej Europie. Połączyli oni siły i wymyślili proste rozwiązanie: łączenie ludzi we właściwym czasie, we właściwym miejscu, aby ograniczyć marnowanie żywności.

W ten sposób powstało rozwiązanie Too Good To Go. Too Good To go to międzynarodowa aplikacja, za pomocą której można zrobić zakupy w niższej cenie. Głównym celem, który jej przyświeca jest ratowanie żywności przez zmarnowaniem. Sklepy i restauracje sprzedają za jej pośrednictwem to, co normalnie wylądowałoby w śmietniku.

Aplikacja Too Good To Go jest obecnie największym na świecie rynkiem B2C dla nadwyżek żywności. Łączy użytkowników z firmami, które mają nadwyżki żywności, dzięki czemu można je spożywać, a nie marnować. Użytkownicy otrzymują pyszne posiłki w doskonałej cenie, firmy docierają do nowych klientów i odzyskują utopione koszty, a z drugiej strony jest mniej zmarnowanej żywności, z którą trzeba ostatecznie coś zrobić. Jest to więc rozwiązanie bardzo korzystne dla wszystkich stron.

Firma została utworzona w 2015 roku w Danii przez Briana Christensena, Thomasa Bjørna Momsena, Stiana Olesena, Klausa Bagge Pedersena i Adama Sigbranda. W 2017 roku Mette Lykke (współzałożycielka Endomondo) dołączyła do organizacji jako CEO.

We wrześniu 2019 r. firma Too Good To Go przejęła hiszpański startup weSAVEeat i połączyła go z własną marką. W kolejnym roku oferta Too Good To Go została rozszerzona na rośliny dzięki partnerstwu z francuską firmą Jardiland zajmującą się produkcją detaliczną. Kolejnym krokiem milowym rozwiązania było nawiązanie przez Too Good To Go współpracy z francuskimi sklepami spożywczymi Intermarché, w następstwie czego przekazało 60 000 euro francuskiej organizacji charytatywnej Restaurants du Cœur.

Aplikacja ta łączy restauracje i sklepy, które mają niesprzedane nadwyżki żywności, z klientami, którzy mogą następnie kupić dowolną żywność, którą sklep uzna za nadwyżkę w stosunku do wymagań — bez możliwości wyboru — po znacznie niższej cenie niż normalnie. Jedzenie w aplikacji kosztuje jedną trzecią pierwotnej ceny. Firma twierdzi, że zmniejsza to marnowanie żywności, która w przeciwnym razie zostałaby wyrzucona. marnowanie żywności to globalny problem, który równie mocno wpływa na samo środowisko – odpady, także żywnościowe – trzeba utylizować.

W kilku pierwszych lat działalności aplikacja dotarła do ponad 10 m ilionów użytkowników. Związanych było z nim ponad 17 000 placówek, a dostarczono ponad 10 milionów paczek żywnościowych.
Aby korzystać z aplikacji Too Good To Go – wystarczy mieć telefon komórkowy z systemem Android lub iOS. Należy uruchomić aplikację TGTG, która pokazuje, które punkty sprzedaży mają dostęp do jakiego rodzaju żywności (pieczone potrawy, posiłki, produkty, żywność wegańska) w określonym promieniu i w określonym przedziale czasowym, zwykle 30 minut lub więcej.

W przypadku wyboru klient płaci za nie w sposób zgodny z telefonem i odbiera w określonym przedziale czasowym; Pojawia się ekran aplikacji potwierdzający płatność, a transakcja jest finalizowana poprzez przesunięcie w aplikacji, aby potwierdzić odbiór.

Aplikacja Too Good To Go obejmuje główne miasta europejskie jest obecnie w 12 krajach – Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Polsce, Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Szwajcarii, Norwegii i Austrii, działa również w Ameryce Północnej. Z aplikacji można korzystać w każdym kraju, w którym jesteśmy aktywni – zależy to tylko od tego, ile sklepów jest zarejestrowanych w danym mieście.

Aplikacja mobilna  łącząca klientów z restauracjami i sklepami, które mają niesprzedane nadwyżki żywności jest instalowana na coraz większej ilości telefonów. I jak życie pokazuje - kluczem do sukcesu jest podnoszenie świadomości na temat problemu i sposobów jego rozwiązania. Kwestia marnowania żywności może wydawać się przytłaczająca, ale nawet najmniejsze zmiany w naszych codziennych nawykach mogą mieć znaczenie.

Marnotrawstwo żywności na wszystkich etapach jego występowania, a więc od samego producenta aż do konsumenta końcowego - staje się coraz poważniejszym problemem w Europie. Jest nie tylko szkodliwe dla środowiska. Jest również nieuzasadnione ekonomicznie, ale także wielce niemoralne. Jak podaje Komisja Europejska - 1,3 miliarda ton żywności, czyli jedna trzecia produkowanej na świecie żywności nie jest spożywana.

Taka suma żywności mogłaby wystarczyć na wyżywienie 3 bilionów ludzi rocznie, a to czterokrotnie więcej niż liczba ludzi głodujących na świecie. Czy mamy więc prawo marnować żywność? Czy wolno nam w beztroski sposób robić nieprzemyślane zakupy, by potem wyrzucać ich nadmiar? Odpowiedź jest jedna, a jak widać są i powstają coraz to nowe sposoby, aby w skuteczny sposób jeśli nawet nie zwalczyć, to z pewnością ograniczyć marnowanie cennej żywności. (Anna Surała) Fot. Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu