Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
06/04/2022 - 14:30

Temu miastu w regionie grozi zagłada. Wiemy, kiedy może całkowicie zniknąć

Dane demograficzne są cały czas bardzo niekorzystne. W marcu w Gorlicach zmarło dużo więcej osób niż przyszło na świat. Co się stanie jeśli taki trend będzie się utrzymywał w dłuższej perspektywie?

Gorlicki Urząd Stanu Cywilnego, co miesiąc publikuje dane m.in. ze szczegółami na temat demografii. Możemy na tej podstawie odczytać obecne trendy. Liczby są bardzo różne. W ostatnich miesiącach liczba zgonów zdecydowanie przewyższa ilość narodzin. Tak też było w marcu.

Odbyło się wówczas aż 91 pogrzebów (rok temu było ich 115). Dla przykładu, w lutym zanotowano 83 zgony. Liczba zatem wzrosła. Jednocześnie na świat przyszło tylko 59 dzieci (w lutym 49). W marcu zawarte zostały 3 małżeństwa (tak mało zapewne z powodu postu), wydanych zostało 228 dowód osobistych oraz zarejestrowano 10 działalności gospodarczych, a zakończono 5.

Od początku roku dane demograficzne w Gorlicach są więc mocno niekorzystne. W styczniu, lutym i marcu miasto odnotowało średnio 98 zgonów. Średnia narodzin wynosi natomiast 57. Oznacza to, że pogrzebów jest co miesiąc o 41 więcej niż narodzin.

Zgodnie z danymi z 2021 roku, w mieście mieszka 26 770 osób. Jeśli więc, co miesiąc, liczba mieszkańców Gorlic malałaby średnio o 41 osób, to rocznie minusowy bilans wynosiłby - 492. Zatem, gdyby ten trend się utrzymał, to najdalej za 55 lat, czyli w 2077 roku, Gorlice mogą… zniknąć całkowicie, bo wtedy właśnie umrze ostatni mieszkaniec. 

Oczywiście są to tylko wyliczenia teoretyczne, nie zakładające całego szeregu innych czynników, które mogą po drodze wystąpić (włącznie z dodatnim saldem migracji czy nagłą poprawą przyrostu naturalnego). A Gorlice nie są jedynym miastem zmagającym się z niekorzystnym trendem demograficznym. Panuje on niemal w całym kraju. ([email protected], fot.: Iga Michalec/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu