Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
20/05/2024 - 19:20

Tekst czy muzyka – od czego zacząć tworzenie piosenki?

Wielu sądeckich artystów osiągnęło duży sukces, wypuszczając na rynek muzyczny swoje piosenki. Być może chciałbyś znaleźć się wśród nich? A może wystarczyłoby Ci, gdybyś napisał coś do szuflady? Poznaj prawdę na temat tworzenia piosenek!

Chciałbyś komponować muzykę i pisać teksty piosenek, ale kompletnie nie wiesz jak się za to zabrać? Tekst, który przeczytasz, pomoże Ci uporządkować sobie pewne rzeczy. Pomimo że nie znajdziesz tu gotowca, rozwiązującego Twoje problemy, to jednak masz szansę zaczerpnąć nieco inspiracji i poznać kilka sprawdzonych porad. No to zaczynajmy!

Najpierw tekst czy muzyka?

Niestety nie ma tutaj jednej, uniwersalnej rady. Część artystów zaczyna od stworzenia tekstu. Inni zaś preferują najpierw skomponować muzykę. Żadna z tych dróg nie jest zła i wszystko zależy tylko od czego łatwiej Ci zacząć. Pozwól, że przyjrzymy się wszystkim przypadkom.

Kiedy zacząć tworzenie piosenki od skomponowania muzyki?

Jeżeli jesteś uzdolniony muzycznie, grasz na instrumencie i skomponowanie kilku dźwięków przychodzi Ci z łatwością — pozwól na to, aby poniosła Cię muzyka. Nie ma sensu, abyś hamował się w kompozytorskich zapędach, mówiąc sobie: “Czekaj. Najpierw miał być tekst!”. To prawda, po skomponowaniu melodii, będziesz siedział długie godziny, próbując dobrać odpowiednie słowa. Jednak będziesz już miał choć trochę inspiracji. W zależności od tego, jakie skojarzenia przywołuje w Tobie dana muzyka, co chciałeś przez nią przekazać, czy jest szybka, wolna, niepokojąca, mroczna, a może radosna, będziesz mógł dobrać tematykę piosenki, a w końcu poszczególne słowa. Zamiast siedzieć nad kartką papieru, totalnie nie wiedząc od czego zacząć, zacznij robić to, co przychodzi Ci lepiej. 

W jakich przypadkach najpierw napisać tekst piosenki, a potem muzykę?

Może być tak, że jesteś urodzonym tekściarzem, za to piątki z muzyki miałeś tylko w podstawówce. Teraz znasz kilka akordów na krzyż, a komponowanie to dla Ciebie niemal magiczna sztuczka. W takim wypadku również zacznij od najłatwiejszego. Napisz na kartce to, co gra Ci w duszy, a potem jeszcze to zagraj. Mając już bazę pod postacią tekstu, łatwiej dobierzesz akordy, a także ustalisz rytm i klimat piosenki. 

Komponowanie muzyki i pisanie tekstu równocześnie? Dlaczego nie?

A może wcale nie trzeba rozdzielać? Jednocześnie przygotuj instrument i miejsce do zapisania tekstu. Grając, może wpaść Ci do głowy chociaż jeden wers. Zagrałeś kilka dźwięków i doskonale pasuje do nich: Znowu dzisiaj pada deszcz” - zapisz. To nic, że to banalne. Możliwe, że dalsza część tekstu będzie bardziej ambitna, a banalny początek to dobry chwyt na przyciągnięcie słuchacza do prawdziwej poezji. Z drugiej strony to co zapiszesz na kartce, nie idzie od razu do wytwórni. Możesz kreślić, zmieniać, usuwać, zmieniać i czego tylko Twoja artystyczna dusza zapragnie. Możesz komponować i pisać tekst po wersie, dwóch, po zwrotce itd. Nikt nie powiedział, że musisz mieć gotowy cały test, aby zabrać się za komponowanie i odwrotnie. 

Jak tworzyć piosenki  — podsumowanie? 

Jak widzisz, nie ma jednej, uniwersalnej porady, która zadziała na każdego. Namawiam Cię do eksperymentowania, bawienia się muzyką i tekstem. To kreatywne, rozwijające zajęcie, które zaprocentuje w Twoim życiu, nawet jeżeli nie będziesz królował na listach przebojów. Jednak jeżeli mogłabym dać Ci kilka uwag, dotyczących tworzenia piosenek, byłyby to: 

1. Jeżeli piosenka ma być w pełni Twoja  — pisz sercem. Ludzie wyczuwają fałsz, udawanie i grę aktorską. Dlatego szanuje się nawet takich artystów, którzy nie kryją się z tym, że tworzą tylko dla pieniędzy. Jednak większość ludzi chce coś przekazać w swojej twórczości. Przestroga dla innych? Intymny akcent z Twojego życia, opowiedziany w metaforyczny sposób? A może piosenka, wyrażająca emocje: ból istnienia, bądź zachwyt tym, co Cię spotyka? Nie pisz piosenek o niczym. Zastanów się, co chcesz w niej przekazać  — i przekaż to. Tekst odgrywa dużą rolę, ale samą muzyką też jesteś w stanie wiele zdziałać. 

2. Jeżeli piszesz dla kogoś  — dobrze poznaj potrzeby jego fanów. Nigdy nie poznasz w 100% osoby, dla której tworzysz. Ale możesz przyjrzeć się jego poprzedniej twórczości, wizerunkowi, a także dobrze scharakteryzować grupę fanów, do której trafiają piosenki: czy są to osoby młode, czy starsze, jakie mają pasje? Zastanów się, o czym chciałyby usłyszeć? Nie może to być też sprzeczne z wizerunkiem ani poglądami artysty, dla którego tworzysz.

3. Nie poddawaj się. Leonardo da Vinci namalował wiele obrazów, zanim powstała “Mona Lisa”, a Antonio Vivaldi wiele grał, nim powstały “Cztery pory roku”. Absolutnie nie masz gwarancji, że Twoje pierwsza, ani nawet dwudziesta piosenka okaże się sukcesem. Pamiętaj  — trening czyni mistrza! Tylko nieustannie próbując i wyciągając wnioski z popełnionych błędów, możesz osiągnąć zamierzony cel. 

([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu