Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
17/09/2020 - 10:25

Stary Sącz: ładne kwiatki! Wierszem walczą ze śmieciami

Na osiedlu „Słonecznym” w Starym Sączu pojawiły się wczoraj kolorowe tabliczki w kształcie kwiatów z rymowankami dotyczącymi sprzątania śmieci. To pierwsza taka akcja na Sądecczyźnie.

„Hej człowieku wrzuć papierek do kubełka nie na skwerek”, „Ziemia płacze drogie dzieci. Tu wrzucajcie wstrętne śmieci” – kto jest autorem tych nietypowych odezw rozwieszonych obok koszy ma śmieci?

Inicjatorką akcji jest przewodnicząca zarządu osiedla „Słonecznego” i zarazem radna Julia Dziedzic. Kształt tabliczek też jest jej pomysłem choć ich wykonanie zleciła jednej ze starosądeckich firm. Tabliczki wykonane są ze specjalnego, odpornego na warunki atmosferyczne materiału.

Zobacz też: Jeden weekend a już nad Dunajcem jest wysypisko śmieci. I co z tego?

Układając wierszyki inspirowała się hasłami, które od lat używane są w najróżniejszych akcjach ekologicznych. – Trochę je tylko zmieniłam, żeby pasowały do naszego osiedla. Docelowo chcę tych tabliczek umieścić więcej i z różną treścią. Tak żeby się ta treść naszym dzieciakom nie znudziła – komentuje licząc na to, że rodzice również będą je czytać swoim najmłodszym pociechom.

Bo choć na osiedlu najmocniej śmieci dziś młodzież, to: czym skorupka za młody nasiąknie tym na starość trąci… Jak na akcję zareagowali sami mieszkańcy osiedla? Pod zdjęciami tablic, które pani Julia umieściła na swoim Facebooku odzew był natychmiastowy i wręcz entuzjastyczny. To pozwala wierzyć, że i przesłanie okaże się skuteczne.

- Co rano na osiedlu leży tu butelka, tam butelka, jakaś puszka czy papierek. A przecież każdemu z nas żyje się lepiej i przyjemniej gdy dookoła jest czysto. Dlatego śmiało mogę powiedzieć, że nie robię tej akcji tylko dla innych, ale również dla siebie, bo ja przecież też tu codziennie chodzę i na tym osiedlu mieszkam – podsumowuje. ([email protected], fot.: Julia Dziedzic)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)