Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
30/12/2020 - 15:20

Są znani w całej Polsce i urodzili się w Nowym Sączu. Wiedzieliście o tym?

Bracia Świerczewscy, Majka Jeżowska czy Katarzyna Zielińska… Pochodzą z naszego regionu i są znani w całej Polsce. Takich osób jest jednak więcej. Antoni Gucwiński oraz aktorka Joanna Kanska również urodzili się na Sądecczyźnie. Wiedzieliście o tym?

Z Nowego Sącza pochodzi wiele osób, których nazwiska są rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Większość z nich doskonale znamy. Są jednak również tacy, o których często nie pamiętamy, że urodzili się na Sądecczyźnie. Co ciekawe w innych zakątkach naszego kraju są niezwykle rozpoznawalni. Postanowiliśmy przybliżyć ich sylwetki.

Jedną z tych Joanna Kanska – brytyjska aktorka pochodzenia polskiego, urodzona w Nowym Sączu. Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Niedługo później wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. Osiadła tam na stałe.

Jej najbardziej znana rola filmowa to Sirkka Nieminen w serialu BBC "Capital City". Oprócz tego mogliśmy ją oglądać w takich filmach jak „Detektyw Foyle” czy „Randall i duch Hopkirka”. 

Zobacz także: Koronawirus zrobił swoje. Sądeczanie sylwestra spędzą w domu [WIDEO]

Inną osobą, o której mało kto wie, że urodziła się na Sądecczyźnie (a dokładnie w Porębie Małej) jest Antoni Gucwiński. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu i Technikum Budowlanego w Nawojowej. W latach 1966-2006 był dyrektorem wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Od 1971 roku prowadził wraz z żoną emitowany na TVP program „Z kamerą wśród zwierząt”. Jest również autorem licznych artykułów naukowych i książek.  (MP), fot.: Fryta 73 from Strzegom - CC BY-SA 2.0, Dziękujemy za przesłanie błędu