Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
21/03/2019 - 16:35

Prezydent Andrzej Duda objął Związek Podhalan stałym protektoratem

W czasie spotkania w Zakopanem, w "Księżówce", górale ze Związku Podhalan w Polsce, Ameryce, Austrii i Kanadzie oraz z Towarzystwa Przyjaciół Orawy i Związku Polskiego Spisza poprosili o objęcie ich organizacji honorowym protektoratem.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Zarządem Głównym Związku Podhalan

- Oczywiście zgadzam się, szczególnie że mam góralskie korzenie. Część mojej rodziny wywodzi się z okolic Łącka - powiedział Andrzej Duda, przyjmując patronat.

Spotkanie przebiegało w ciepłej atmosferze, prezydent otrzymał z rąk górali kożuszek, który natychmiast założył. Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień wręczając prośbę o honorowy protektorat przestawił  Związek Podhalan jako organizację, mająca swój wkład w wywalczenie i utrzymanie niepodległości Polski.

Starosta powiatu tatrzańskiego Piotr Bąk zarysował historię Związku Podhalan zaś prezes oddziału zakopiańskiego Marcin Zubek wspomniał o 115. rocznicy ruchu regionalnego. Całość prowadzili Marta Zagórska i Piotr Gąsienica, wiceprezesi Związku Podhalan w Polsce.

Prezydencką wizytę zabezpieczało kilkudziesięciu policjantów. - Czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników zaplanowanych spotkań. Zabezpieczali trasy przejazdu kolumny prezydenckiej, jak również dbali o płynność ruchu na drogach - informuje Roman Wieczorek, rzecznik prasowy zakopiańskiej policji. (PG)Dziękujemy za przesłanie błędu