Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
30/09/2020 - 13:50

Prawnik radzi: 20 czy 30 lat? Po jakim czasie zasiedzenie działki jest możliwe?

Z instytucją zasiedzenia mamy do czynienia w przypadku przejmowania działek, mieszkań i innych lokali. Wówczas pojawia się problem okresu, przez jaki należy zajmować daną nieruchomość, aby można było uznać, że doszło do zasiedzenia. Ile lat musi minąć, żeby doszło do nabycia prawa do nieruchomości?

Jeżeli nasze zamieszkiwanie w danym lokalu nie wiąże się ze stosunkiem najmu, dzierżawy czy użyczenia, można przyjąć, że po 20, a najdalej po 30 latach możemy starać się o to, aby wpisano nas w księdze wieczystej jako właściciela nieruchomości.

Okolicznością, która decyduje o tym, przez ile lat musimy nieprzerwanie posiadać daną nieruchomość, jest dobra albo zła wiara. Jak je rozumieć? Z dobrą wiarą mamy do czynienia w przypadku, w którym co prawda nie jesteśmy prawowitym właścicielem nieruchomości, jednak pozostawaliśmy w błędnym przekonaniu, że tak jest. Przykład? Kupiliśmy dom od kogoś, kto według treści księgi wieczystej był właścicielem, jednak w rzeczywistości okazało się, że nie miał żadnych praw do tej nieruchomości.

Czytaj też: Zachowek po rodzicach. Komu się należy? Jak go uzyskać? 

Znacznie łatwiej przytoczyć przykład bycia w złej wierze. Są to wszystkie przypadki, w których niejako „przywłaszczamy” sobie nieruchomości, które nie są nasze. Przykład? Rolnik uprawia pole obok swojego domu. Zauważył jednak, że z jego polem graniczy duża, zapuszczona działka, której od lat nikt nie odwiedzał. Wygląda na opuszczoną. Rolnik zaczyna więc uprawiać grunt i traktować ten kawałek ziemi jak swój. Gdyby w takiej sytuacji po 30 latach zjawił się właściciel działki, rolnik mógłby podnieść przeciwko niemu argument, że zasiedział nieruchomość.

Aby stać się właścicielem czyjejś nieruchomości, należy – po upływie 20 lat w przypadku dobrej wiary i 30 lat w przypadku złej wiary - wystąpić do sądu z wnioskiem o zasiedzenie. Podstawowym zadaniem sądu będzie ustalenie momentu, od którego należy liczyć bieg terminu zasiedzenia, czyli chwili, w której zaczęliśmy się zachowywać wobec nieruchomości tak, jak jej właściciel.

Zobacz także: Jak napisać ważny testament? O tych zasadach nie możesz zapomnieć

Dla udowodnienia momentu zasiedzenia pomocne będą zeznania świadków, czyli np. sąsiadów, którzy potwierdzą fakt zajmowania nieruchomości, dbania o nią lub dokonywania koniecznych napraw albo płacenie we własnym imieniu podatku od nieruchomości. Niestety, postępowanie w sprawie o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie nie należy do najtańszych. Sam wniosek podlega opłacie stałej w wysokości 2000 zł. ([email protected], fot. Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu