Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
05/11/2019 - 13:10

Pożegnaliśmy październik z Kamionką Wielką w kalendarzu „Sądeczanina”

Październik pożegnaliśmy kolejną kartą z kalendarza "Sądeczanina" opatrzonego na 2019 rok hasłem "Kultura i Sztuka Sądecczyzny" .

Każdy miesiąc w kalendarzu "Sądeczanina" ma swojego bohatera. W marcu w roli głównej wystąpiła gmina Kamionka Wielka także firmy z terenu gminy  i całoroczni partnerzy kalendarza.

Licząca 10 tysięcy mieszkańców gmina jest ewenementem w skali województwa, a może nawet kraju ze względu na liczne zespoły ludowe kultywujące  lachowskie tradycje, pielęgnujące śpiew, taniec ludowy i wiele wspaniałych obrzędów przekazanych przez tutejszych dziadów i ojców. Oryginalne stroje ludowe zachwycają zarówno kolorystyką jak i starannością wykonania.

Gmina może pochwalić się artystami z takich zespołów jak
Mszalniczanie, Skalnik, Mali Mszalniczanie, Mali Mystkowianie, Mały Skalnik, Zespół Śpiewaczy "Kamionczanki.

Grupy sukcesywnie biorą udział w wielu konkursach i festiwalach o zasięgu lokalnym, ogólnopolskim jak też międzynarodowym. W Mystkowie istnieje działająca od 1910 roku Orkiestra Dęta, w której swoje muzyczne talenty szlifuje najbardziej uzdolniona muzycznie młodzież a nawet dzieci szkolne.

Troska o ginące kapele ludowe, legła u podstaw założenia w Kamionce Wielkiej Szkółki Muzykowania Ludowego, kształcącej przyszłych muzyków kapel ludowych dla istniejących zespołów, finansowanej przez Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe