Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
05/04/2022 - 23:00

Opaski bezpieczeństwa dla seniorów będą także w Krynicy

Opaski bezpieczeństwa, które mogą uratować życie seniorom, będą w Krynicy-Zdroju. Podczas sesji rady miasta (29 marca) radni uchwalili Gminny Program „Korpus Wsparcia Seniorów” w Gminie Krynica-Zdrój na rok 2022. O co w nim chodzi?

Podczas sesji rady miasta (29 marca) kryniccy radni jednogłośnie uchwalili Gminny Program „Korpus Wsparcia Seniorów” w Gminie Krynica-Zdrój na rok 2022.

O nowoczesnym systemie opieki na seniorami w Stanach Zjednoczonych, z wykorzystaniem najnowszych technologii, mówiła radna Katarzyna Zygmunt. Opowiadała m.in. o inteligentnym zegarku (smartwatch), ratującym często życie osobom starszym. Dzięki takiemu elektronicznemu gadżetowi, seniorzy monitorują swój stan zdrowia. Urządzenie wyposażone jest pulsometr ciśnienia krwi oraz EKG, a także pulsoksymetr, który kontroluje zawartość tlenu we krwi. 

A o co w chodzi w Gminnym Programie „Korpus Wsparcia Seniorów” w Gminie Krynica-Zdrój na rok 2022, który uchwalili radni? 

Program skierowany jest do osób powyżej 65 i więcej lat, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe lub mieszkają z bliskimi, ale nie mogącym zapewnić im wystarczającej opieki. 

Seniorom udostępniane są tzw. „opaski bezpieczeństwa”, wyposażone w co najmniej trzy z tych funkcji: przycisk bezpieczeństwa sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja), sprawowanie całodobowej opieki na odległość nad seniorami przez centrum monitoringu. 

W Krynicy-Zdroju na razie będzie to sto takich opasek. 

Opaska bezpieczeństwa połączona jest z usługą operatora pomocy. W trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia, wciśnięcie guzika alarmowego,  umożliwi połączenie się z centralą, przygotowaną do interwencji. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

Może on zapewnić wsparcie psychiczne przez telefon, poprosić o interwencję osoby z najbliższego otoczenia, pracownika ośrodka  lub wezwać służby ratunkowe. (MK) fot. ilustracyjne (MK) oraz plakat Dziękujemy za przesłanie błędu