Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 lipca. Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
13/08/2018 - 11:45

Ogromna liczba wypadków, czyli co się działo 13 sierpnia 1971 roku

13 sierpnia 1971r. w Dzienniku Polskim ukazał się artykuł o ogromnej liczbie wypadków, do których doszło od początku tamtego roku.

W ciągu siedmiu miesięcy w 1971 r. zaobserwowano wzrost liczby wypadków drogowych. Tylko przez pół roku w Polsce doszło do 25 tysięcy wypadków! Dla porównania, w 1970 roku wypadków było o 3600 mniej. Warto dodać, że pod uwagę brano wtedy tylko poważne wypadki, nie liczono mniejszych kolizji i zderzeń, które nie doprowadziły do śmierci bądź kalectwa.

Przez pół roku ponad 20 tysięcy ludzi odniosło obrażenia, w wypadkach zniszczono również ponad 20 tysięcy samochodów. Obrazując, w 1971r. dziennie ginęło ok. 10 osób. Co kilka minut ofiary wypadków były w ciężkim stanie odwożone do szpitala.

Fachowcy z biura prewencji i ruchu drogowego MO prowadzili wnikliwe dochodzenia, aby wyjaśnić wysoki wzrost liczby wypadków. Po głębszej analizie stwierdzili, że co piąty wypadek spowodowany był nietrzeźwym stanem kierowców lub pieszych. Głównym powodem wypadków była też bez wątpienia nadmierna szybkość oraz wymuszanie pierwszeństwa na skrzyżowaniu.

 Winni byli również przechodnie, którzy nagle wtargnęli na jezdnię, tuż przed kołami rozpędzonego samochodu. Do innych przyczyn wypadków drogowych zaliczano m.in. brak opieki nad małymi dziećmi, dziecięce zabawy na drodze, nieposypywane piaskiem, oblodzone drogi oraz niesprawny tabor samochodowy.

(KK) Fot. KK

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik