Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
31/10/2021 - 23:25

Odnowiono zabytkowy mur i przywrócono historyczne wejście cerkwi w Powrożniku

W minionym tygodniu dokonano odbioru konserwatorskiego, odnowionego ogrodzenia wokół zabytkowej cerkwi św. Jakuba Młodszego w Powroźniku. Przywrócono też pierwotne, historyczne wejście do świątyni, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Teren cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego (1604 rok) otacza kamienny mur z XX-wiecznymi rzeźbami przedstawiającymi świętych.

-Niedawno zakończył się remont zabytkowego muru wokół świątyni oraz przywrócenie, pierwotnego historycznego wejścia, ustawiono też nowe ławki.-wyjaśnia przewodnik Paweł Kącki

-Remont ogrodzenia był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 

W niedalekich planach jest też przywrócenie zabytkowego ikonostasu na jego dawne miejsce. Z powodu wykorzystania cerkwi jako kościoła rzymskokatolickiego został on przecięty. Pierwotny rząd Deesis i rząd proroków zlokalizowano na wschodniej ścianie nawy, natomiast pozostałe ikony zawieszono bezpośrednio na ścianach pomieszczenia ołtarzowego.

W świątyni zachowały się również wcześniejsze ikony oraz drzwi diakońskie, dawne części poprzedniego, siedemnastowiecznego ikonostasu. 

Od 1 stycznia do października 2021 roku cerkiew w Powroźniku odwiedziła rekordowa liczba gości, najwięcej w okresie letnim. W sumie, ponad 22 tysiące, a rok się jeszcze nie skończył. (MK) fot. aut. 







Dziękujemy za przesłanie błędu