Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
02/12/2019 - 20:20

Nie dokarmiaj ptaków w muszyńskich Ogrodach Tematycznych! Dlaczego?

W połowie listopada zasiedlone zostały przez ptaki woliery, znajdujące się w Ogrodach Tematycznych na muszyńskim Zapopradziu. Są to głównie bażanty, różne rodzaje kaczek, czarne łabędzie i papugi. Władze miasta apelują, aby ich nie dokarmiać i nie płoszyć! Ptactwo pozostaje pod opieką weterynarza, a dokarmiane jest przez przeszkolonych pracowników UMiG Muszyna.

W Ogrodach Tematycznych na Zapopradziu w Muszynie powstał nowy staw oraz woliery dla bażantów, różnych rodzajów kaczek, czarnych łabędzi i papug i wielu innych. 

Ponieważ nastały mrozy, odwiedzający zaczęli niepokoić się o ptaki. Jak informują władze miasta, pozostają one pod opieką przeszkolonych pracowników UMIG Muszyna.

Rano (i w razie potrzeby po południu) są przez nich karmione odpowiednio dobraną dla nich mieszanką oraz pojone. Jeśli temperatura znacznie spadnie, ptactwo zostanie przeniesione do wolierów wewnętrznych. 

Gatunki, które są eksponowane w wolierach zewnętrznych zostały dobrane przez specjalistów z krakowskiego ZOO. Ptaki pochodzą z regionów o zbliżonych lub bardziej surowych warunkach klimatycznych niż te panujące w Polsce.

Przykładem jest papuga Aleksandretta Chińska. Ptak ten zamieszkuje tereny górskie od 1250 do 4000 m n.p.m. w lecie (granica wiecznych śniegów w Himalajach) i do 3300 m n.p.m. w zimie.

Ptaki są pod opieką weterynaryjną, bowiem zdarzać się mogą wśród nich choroby czy samoistne okaleczenia.

 Wiosną nowa część ogrodów nabierze konkretnego wyglądu. Będą kolejne nasadzenia kwiatów i roślin.  Pojawią się też kolejne ptaki: pawie, różne gatunki bażantów, papug czy żuraw. Nie wykluczone, że również egzotyczne flamingi. Staw stanie się domem dla czarnych i białych łabędzi, kaczek i innych gatunków wodnego ptactwa.

Ogrody Tematyczne są bardzo chętnie odwiedzane. W sierpniu odnotowano 46 tys. osób, a we wrześniu ponad 40 tys.

(MK) fot. aut. 

Żródło: własne, Muszyna w necieDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)