Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
28/08/2019 - 13:50

Najstarsza karpacka cerkiew przechodzi renowację. W innej prace zakończono

Od czerwca najstarsza, zachowana w Karpatach XVII-wieczna cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku przechodzi kompleksową renowację. Widać już pierwsze rezultaty prac. Tymczasem zakończono modernizację innej, zabytkowej świątyni w Gminie Muszyna, a mianowicie łemkowskiej cerkwi pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Żegiestowie.

Łemkowska cerkiew pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego Ap. (obecnie kościół rzymskokatolicki) w Powroźniku pochodzi z 1604 roku. Jest najstarszą świątynią nie tylko w regionie sądeckim, ale i w całych Karpatach.

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w zabytkowej cerkwi od czerwca prowadzone są prace remontowo-budowlane, polegające na zamontowaniu przeciwpożarowego systemu zraszającego i wymianie poszycia gontowego.

Nowy gont zabezpieczy świątynię, żeby woda z dachu nie przeciekała do jej wnętrza i nie niszczyła cennych zabytków z XVII i XVII wieku. Na prowadzone prace są pozwolenia konserwatorskie.

Drewniana świątynia w Powroźniku jest jedną z 16 cerkwi wpisanych w 2013 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w ramach polsko-ukraińskiego wpisu trans granicznego.

Tymczasem dobiegł remont pokrycia dachu i dawniej cerkwi grekokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Żegiestowie. Parafia pozyskała na ten cel 50 tysięcy złotych.

Drewniana świątynia została wzniesiono w latach 1917 -1925. Zbudowana jest na planie krzyża greckiego. Po 1947 roku przejęta  została przez rzymskokatolicką parafię św. Anny jako kościół parafialny.

Przez długie lata zaniedbana, dzięki staraniom ks.proboszcza Andrzeja Rakoczego w 1980 roku doczekała się gruntownego remontu. W 2011 roku cerkiew wpisano do rejestru zabytków.

(MK) fot. aut.

Najstarsza karpacka cerkiew przechodzi renowację. W innej prace zakończono




Od czerwca najstarsza, zachowana w Karpatach XVII-wieczna cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku przechodzi kompleksową renowację. Widać już pierwsze rezultaty prac.






Dziękujemy za przesłanie błędu