Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
27/10/2019 - 22:40

Na starym cmentarzu już płoną znicze. Tu spoczywają zasłużeni dla Krynicy

1 listopada za kilka dni, a na krynickiej, starej nekropoli, już płoną pierwsze znicze. Oprócz stałych mieszkańców, spoczywają tutaj osoby szczególnie zasłużone dla miasta, które często nie urodziły się w uzdrowisku, ale je pokochały, pracowały dla niego i pozostały w nim na zawsze.

Stary cmentarz położony jest na zboczu wzniesienia, przy ul. św. Włodzimierza. Przy wejściu wznosi się kaplica cmentarna, wykonana na planie prostokąta, z trójkątnie zamkniętym prezbiterium. Murowana z cegły, nakryta wielospadowymi dachami krytymi dachówką i górującą nad nimi niewielką wieżyczką.

Przed kaplicą cmentarną stoi pomnik upamiętniający ofiary faszyzmu i komunizmu. Poniżej kaplicy znajduje się kwatera wojenna, w której spoczywają żołnierze polegli w I wojnie światowej.

Na nekropoli, oprócz mieszkańców, spoczywają osoby szczególnie zasłużone dla miasta. Nieopodal kaplicy znajduje się grobowiec, w którym spoczywa Epifian Drowniak, znany jako Nikifor Krynicki, malarz łemkowski, jeden z największych prymitywistów.

Wśród nich są ludzie, którzy wpłynęli na rozwój uzdrowiska, w tym m.in. Leon Nowotarski, długoletni dyrektor uzdrowiska, Julian Zawadowski, lekarz, położnik, burmistrz, działacz społeczny, turystyczny i sportowy hokeja na lodzie w klubie KTH Krynica, Stefan Półchłopek, członkowie rodzin Nitribittów, Kmietowiczów, Dutkiewiczów, Mravincsicsów.

Są tu groby duchownych, członków stowarzyszeń, olimpijczyków, żołnierzy, artystów, pisarzy, i wielu innych szanowanych obywateli, fachowców w swoich dziedzinach, o ciekawych życiorysach.

Na cmentarzu spoczywają między innymi również: ks. kan. Adam Cisowski, budowniczy kościoła św. Antoniego, dr Mieczysław Dukiet, poeta Henryk Zbierzchowski, Franciszek Kiepura, ojciec Jana Kiepury, Władysław Maternicki, członek krynickiego Oddziału PTTK, autor artykułów opisujących historię Krynicy i jej mieszkańców czy malarka Anna Czartoryska, która malowała pejzaże, obrazy historyczne, martwą naturę i kompozycje kwiatowe.

(MK) fot. aut. 

Na starym cmentarzu płoną znicze.Spoczywa tu wiele osób zasłużonych dla Krynicy
Na krynickiej, starej nekropoli płoną znicze. Oprócz stałych mieszkańców, spoczywają tutaj osoby szczególnie zasłużone dla miasta, które często nie urodziły się w uzdrowisku, ale je pokochały, pracowały dla niego i pozostały w nim na zawsze.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)