Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
21/01/2020 - 21:35

Muszyna: przy remoncie oczyszczalni ścieków trafili na kapsułę czasu!

W Muszynie budują nowe ujęcia wody i oczyszczalnię ścieków, modernizują też sieć kanalizacyjną i wodociągową. Podczas robót, które potrwają jeszcze w tym roku, pracownicy natrafili na znalezisko. To kapsuła czasu, świadcząca m.in.: o budowie ujęć wody w 1963 roku.

Ujęcia wody i główną sieć wodociągową w Muszynie wybudowano 57 lat temu, dlatego ulegały awariom. Istniały obawy, że PGK nie tylko nie oczyści ścieków, ale też nie dostarczy mieszkańcom wody.

Ze względu na zły stan istniejących obiektów oraz przestarzałą technologię modernizacja oczyszczalni stała się konieczna. Projekt zakłada m.in.: jej rozbudowę z wykorzystaniem najnowszej technologii oczyszczania ścieków MBR, która opiera się na mikro filtracji membranowej.


Prace prowadzone są etapami, ponieważ oczyszczalni nie można wyłączyć na czas remontu. Przy okazji robót pracownicy natrafili na kapsułę czasu świadcząca m.in.: o budowie ujęć wody w 1963 roku. Dostarcza ona też sporo cennych informacji na podstawie materiałów zgromadzonych w jej wnętrzu.

Oprócz przebudowy i rozbudowy oczyszczalni ścieków, zmodernizowana zostanie stacja uzdatniania wody oraz rozbudowana sieć wodociągowa na ul. Polnej i ul. Słonecznej.

Prace przy realizacją inwestycji pn. „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Muszynie” potrwają do 2020 roku. Koszt to ponad 80 mln zł. 

(MK) fot. PGK Muszyna, Artur Królikowski

Żródło: PGK Muszyna, Artur KrólikowskiDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe