Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
01/03/2024 - 11:25

Mamy dziś pierwszy dzień wiosny. Najpiękniejszą porę roku już widać w Nowym Sączu? [ZDJĘCIA]

Z nadejściem marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. A kiedy przywitamy wiosnę kalendarzową i astronomiczną? Można się pogubić. Ale najważniejsze, co dzieję się w przyrodzie. Czy najpiękniejszą porę roku już widać w Nowym Sączu?

Pierwszy dzień wiosny meteorologicznej. Co to właściwie znaczy?

Ta data została stworzona przez meteorologów, żeby łatwiej było porównywać pory roku i tworzyć statystyki dotyczące temperatury i pogody.

Już dzisiaj możemy zaobserwować pierwsze oznaki wiosny! Wracają do nas ptaki z ciepłych krajów, między innymi czajki, szpaki i pliszki, coraz łatwiej będzie nam je spotkać. Wraz z rosnącą temperaturą wszystko budzi się do życia, na drzewach możemy zobaczyć pąki kwiatów i trawę nabierającą żywszego koloru.

Wiosna, mimo że wiosna kojarzy się z kolorową, rozwijającą się przyrodą, ma też swoje szare strony. Do czynienia mamy z przesileniem wiosennym, które związane jest przede wszystkim z częstymi zmianami pogody. Wielu z nas w tym okresie może odczuwać gorszy nastrój lub jego zawahania. Co ciekawe urodzeni wiosną są kreatywnymi optymistami i ludźmi sukcesu. Wpłynąć może na nasze samopoczucie też zmiana czasu z zimowego na letni.

Wiosna kalendarzowa z kolei przywita nas 21 marca i potrwa do 21 czerwca. Na nią musimy jeszcze poczekać.

Jakie w Polsce mamy tradycje wiosenne?

Najbardziej znaną obyczajem jest topienie Marzanny, w różnych regionach obchodzimy ten zwyczaj inaczej. Tradycja związana jest z wierzeniami dawnych Słowian, w ten sposób mieli odegnać zimę i złe duchy, dzisiaj jest to okazja do zabaw.

Ze względu na poprawiającą się w tym czasie pogodę uczniowie celebrują pierwszy dzień wiosny jako Dzień Wagarowicza. Opuszczają szkołę żeby spędzić czas na świeżym powietrzu.

Początek wiosny astronomicznej wiąże się z równonocą wiosenną. Najczęściej jest to między 19 a 21, a w tym roku 20 marca.

Szukamy w naszym mieście pierwszych oznak wiosny.

(M.H i M.W

Wiosna przyszła do Nowego Sącza
Na plantach już zaczynają kwitnąć krzewy. Przebiły się też pierwsze kwiaty


Dziękujemy za przesłanie błędu