Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
28/01/2023 - 15:50

Lisy chodzą po Nowym Sączu. Były widziane pod szkołami

Dużo się w ostatnim czasie mówi o pojawiających się w okolicy zwierzętach. Nie dotyczy to jednak tylko wilków. W Nowym Sączu grasują także lisy. Widziane były m.in. pod szkołami. W mieście tych zwierząt nie brakuje.

Lisy w Nowym Sączu

Wiele mamy ostatnimi czasy komunikatów o grasujących w regionie wilkach. Widywane są zwłaszcza na terenie powiatu gorlickiego. Niedawno duże zaskoczenie wywołała jednak grupa lisów, która „zwiedzała” krakowski zamek na Wawelu. Tych zwierząt nie brakuje także w Nowym Sączu.

Najlepszy przykład mieliśmy w ostatnich dniach. Lisy są widywane w różnych miejscach miasta, ostatnio zaczęły jednak krążyć wokół szkół. Można je było zauważyć m.in. obok Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Nowym Sączu.

Dzieci nie powinny się do nich zbliżać, o czym ich rodzice zostali już przez szkołę poinformowani. Nie tylko tutaj lisy się jednak zapuszczają. Zobaczyć można je było również pod Zespołem Szkół Ekonomicznych, który znajduje się w sąsiedztwie ZSP nr 5.

Zdarza się, że zwierzęta wchodzą również na podwórka. Już niejednokrotnie w przeszłości czytelnicy informowali nas, że widywali je w różnych częściach miasta. Widok lisa w Nowym Sączu jest coraz częstszy.

Charakterystyka lisów

Lisy występujące w Polsce charakteryzuje wydłużony tułów i pysk oraz puszysty ogon – „kita”. Szczególnie zauważalne są u nich długie, trójkątne uszy. Niszczą gryzonie. Co ciekawe, rocznie potrafią wytępić 2700 norników. Chorują na wściekliznę, czym mogą zarażać też ludzi. Dodajmy jednak, że od lat w Polsce nie stwierdzono zachorowania przez człowieka na tę chorobę. Do ostatniego zgonu doszło w 2002 roku. Naturalnymi wrogami lisów są wilki, psy czy jastrzębie. ([email protected], fot.: czytelnik, ES - ikona)

Dziękujemy za przesłanie błędu