Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
13/11/2020 - 20:25

Krynica: takie malownicze zjawisko zobaczysz jesienią w Beskidzie Sądeckim!

W listopadzie w górach można zaobserwować malownicze zjawisko inwersji temperatur, gdy w kotlinach i dolinach jest zimniej niż na szczytach. Uchwyciliśmy to w kadrze na halach nad Piwniczną oraz w Krynicy, powyżej Osiedla Źródlana.

W Beskidzie Sądeckim późną jesienią można zaobserwować malownicze zjawisko inwersji czyli odwrotności temperatur. Pod koniec października i w listopadzie niemal do południa w dolinach i kotlinach utrzymują się bardzo gęste mgły.

Aby zobaczyć inwersję trzeba wyjść wyżej niż zalegające w dolinach i kotlinach mgły. Zjawisko to obserwowaliśmy i uchwyciliśmy w kadrze na halach położonych nad Piwniczną oraz powyżej Osiedla Źródlana w Krynicy. Widoczne były wierzchołki gór, a nie widać ich podnóża.

W normalnych warunkach, wraz ze wzrostem wysokości maleje temperatura powietrza, średnio o 0,5 stopnia Celsjusza na sto metrów, czyli im wyżej tym zimniej.

Jednak są odwrotne sytuacje, zwłaszcza w górach, gdy powietrze w górze jest cieplejsze od tego w kotlinach.

Zjawisko to trwa krótko, znika gdy słońce wzejdzie na tyle wysoko, że ogrzeje powietrze w kotlinach i dolinach. Wtedy temperatura się wyrównuje.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020