Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
10/04/2019 - 11:20

Krynica: będą czipować psy. Tak zapobiegną ich bezdomności?

Bezdomne psy to problem wielu polskich gmin. W Krynicy-Zdroju radni opowiedzieli się za czipowniem czworonogów. To jedna z najlepszych metod przeciwdziałania ich bezdomności.

Radni przyjęli w marcu „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Krynicy-Zdroju w 2019 roku”. Ważnym jego punktem jest jednorazowe czipowanie psów, na koszt miasta.

Dzięki temu, każdy czworonóg miałby pod skórą wszczepiony nośnik danych z informacjami o swoim właścicielu. 

Co zawiera chip dla psa? Piętnastocyfrowy kod, służący do identyfikacji właściciela zwierzęcia. Do odczytania niezbędny jest skaner, w który są wyposażone schroniska, gabinety weterynaryjne, a także służby miejskie. Zabieg, który jest niemal bezbolesny,  polega na wszczepieniu pod skórę psa ( w szyję lub między łopatki) niewielkiego mikroprocesora. Nie przeszkadza mu, nie powoduje alergii. Elektroniczne oznaczenie psa jest niezbędnym wymogiem podróżowania z nim po krajach Unii Europejskiej.

Pamiętaj. Jeśli zagubisz swojego pupila, nie zabezpieczając go uprzednio w oznaczenie identyfikacyjne (chip, tatuaż, numerek nadany przez Urząd Gminy czy adresatkę z numerem telefonu), twoje zwierzę może zostać uznane za porzucone, tzw. bezdomne.

Nie możesz oczekiwać więc, że ktoś będzie próbować odnaleźć jego właściciela. Zależy to tylko od dobrej woli i możliwości, tego kto je znajdzie. Nawet, jeśli podasz w schronisku dane o zagubieniu zwierzęcia, zamieścisz ogłoszenia w mediach, musisz śledzić wszystkie informacje.

(MK) fot. aut., pies "Sunia",  Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)