Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
06/07/2020 - 00:00

Koniec kwarantanny w Anglii. Polska na liście krajów o mniejszym ryzyku korony

Polska znalazła się na liście kilkudziesięciu krajów, z których przyjezdni zostaną zwolnieni z obowiązku dwutygodniowej kwarantanny na terenie Anglii. W innych częściach Zjednoczonego Królestwa nie jest jednak tak samo.


Przepisy zwalniające obywateli kilkudziesięciu państw z obowiązku 14-dniowej kwarantanny w Anglii miały wejść w życie już 6 lipca, ale ostatecznie termin to 10 lipca. Od tego dnia pasażerowie i turyści przybywający z tych krajów (lista poniżej) nie będą już musieli poddawać się uciążliwej kwarantannie. Na liście jest też Polska.

Do niedawna między innymi pracujący w Anglii Polacy nie mogli wyjeżdżać z UK bez obawy, ze po powrocie angielskie służby sanitarne każą im siedzieć w domu przez dwa tygodnie. Obecnie obowiązująca lista osób, zwolnionych z 14-dniowej izolacji po przybyciu do Anglii, obejmowała podróżnych z  Hiszpanii, Niemiec Francji, Włoch, Hiszpanii, Norwegii, Grecji, Holandii, Finlandii, Belgii i Norwegii, ale bez Portugalii i Szwecji, gdzie liczba zakażeń znów skoczyła w górę. Anglicy najwcześniej otworzyli się na te kraje, gdzie sami wyjeżdżają na wakacje i gdzie setki tysięcy Anglików ma wakacyjne domy. Tylko w Hiszpanii jest ich 400 tysięcy.

Lista nie obowiązuje w całej Wielkiej Brytanii, bo np. Szkocja nie zamierza wpuszczać podróżnych po 10 lipca bez kwarantanny. Od 10 lipca każdy przybywający do Anglii z niżej wymienionych krajów, niezależnie, czy jedzie pociągiem, autokarem, promem lub samolotem, nie musi odbywać kwarantanny przez 14 dni. Kraje te (59 krajów) uznanych zostało za takie, gdzie ryzyko zakażeń jest  niskie lub bardzo niskie. Oznacza to również, że Anglicy, wracając z tych krajów nie muszą się poddawać kwarantannie u siebie. Pewnie to znak, że do Krakowa znów zaczną przylatywać młodzi Anglicy, spragnieni taniego piwa, wódki i papierosów. Czeka ich jednak niemiłą niespodzianka, bo barowe ogródki będą zamykane już o północy.

Oto lista krajów, skąd podróżni nie muszą odbywać w Anglii 14-dniowej kwarantanny. Jest na niej również Polska. Nowe przepisy obowiązują od 10 lipca 2020 roku.

Dalej czytaj na następnej stronie -->Dziękujemy za przesłanie błędu