Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
23/11/2020 - 12:30

Kiedy niedźwiedzie zapadają w sen zimowy? Tego mogliście nie wiedzieć [QUIZ]

Kiedy termometry na zewnątrz wskazują ujemne temperatury, to znak dla niedźwiedzi, że czas zapaść w zimowy sen. Wbrew powszechnemu przekonaniu, te ogromne zwierzęta ucinają sobie drzemkę, z której potrafią się wybudzić nawet w środku zimy. Wojciech Kurzeja, nadleśniczy z Nadleśnictwa Nawojowa opowiada o ciekawym życiu zwierząt, które możemy spotkać całkiem niedaleko. Sprawdźcie swoją wiedzę o niedźwiedziach.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay

Czytaj również: Czy myślistwo to niepotrzebne mordowanie zwierząt? Co o tym mówi nadleśniczy

Chociaż zazwyczaj mówimy, że niedźwiedzie „zapadają w sen zimowy”, w rzeczywistości jest to letarg. – Sen niedźwiedzia trudno nazwać snem. To raczej drzemka – mówi Wojciech Kurzeja, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Nawojowa. Niedźwiedzie  potrafią się wybudzić, chociażby po to, aby coś zjeść. W trakcie najzimniejszej pory roku niedźwiedzice wydają też na świat swoje potomstwo. Samice rodzą zazwyczaj jedno lub dwa młode co dwa lata i tyle samo czasu małe niedźwiadki spędzają ze swoją matką.

Niedźwiedzie do spania udają się dopiero wtedy, kiedy temperatura przez kilka dni spadnie znacznie poniżej zera. Pojawienie się śniegu i przymrozków to dla nich sygnał, że czas wybrać miejsce, w którym prześpią najzimniejszą porę roku. - Jeśli na zewnątrz jest ciepło to jeszcze można zauważyć aktywne niedźwiedzie – mówi Wojciech Kurzeja. - Wcześniej muszą zgromadzić dużą ilość tkanki tłuszczowej, którą będą spalać w okresie zimy.

Czytaj także: Giną pod kołami samochodów przez nasze jesienne porządki. Jak pomóc jeżom?

Wtedy niedźwiedzie, podobnie jak borsuki czy jeże, wykazują wzmożoną aktywność. Czy wtedy na górskich szlakach może być niebezpiecznie? Wojciech Kurzeja z Nadleśnictwa Nawojowa uspokaja: - Niedźwiedź nie powinien nic zrobić człowiekowi jeśli spotka go na szlaku. Trzeba się wtedy spokojnie wycofać. Inna sytuacja jest wtedy, gdybyśmy weszli na siebie niespodziewanie – wtedy zaniepokojone zwierzę może zaatakować – informuje zastępca nadleśniczego. – Na terenie Nadleśnictwa Nawojowa raczej nam to nie grozi, bo niedźwiedź jest tu rzadkim gościem.

Ostatnio niedźwiedzia spotkano na Feleczynie (gmina Łabowa). Dwie nastoletnie mieszkanki Łabowej  napotkały wtedy młodego osobnika. Czytaj więcej: Czy niedźwiedzia mama „odcięła pępowinę”? Teraz radź sobie sam! [WIDEO]

- Od tamtego momentu nie mamy sygnałów od naszych pracowników oraz turystów o przypadku spotkania tropów, odchodów czy samego niedźwiedzia – mówi Wojciech Kurzeja. – Te zwierzęta dość licznie występują w Tatrzańskim Parku Narodowym, Gorczańskim Parku Narodowym, na terenie Bieszczad i oczywiście po Słowackiej stronie Tatr.

Sprawdź swoją wiedzę o niedźwiedziach brunatnych. Czy znasz odpowiedzi na wszystkie pytania? ([email protected], zdjęcia ilustracyjne Pixabay).







Dziękujemy za przesłanie błędu