Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
19/04/2024 - 16:35

Kara za brak ubezpieczenia OC pójdzie w górę. Kierowcy nie mogą o tym zapominać

Konsekwencje braku ubezpieczenia OC pojazdu mogą być dotkliwe. Kary już teraz są wysokie, a od 1 lipca pójdą jeszcze bardziej do góry. Przegapienie terminu będzie odczuwalne dla portfela.

Ubezpieczenie OC samochodu

Ciężko wyobrazić sobie obecnie życie bez samochodu. To podstawowy środek transportu, którym każdego dnia poruszają się niemal wszyscy. Oczywiście zanim wyjedziemy na ulicę należy zadbać o kilka obowiązkowych aspektów.

Jednym z nich jest oczywiście ubezpieczenie OC. Jego brak może nieść za sobą poważne konsekwencje finansowe. Kary są w takich przypadkach wysokie, a niebawem pójdą jeszcze bardziej w górę.

Wyższe kary za brak ubezpieczenia OC pojazdu

Od 1 lipca stawka za brak OC będzie wyższa. W przypadku samochodów osobowych wyniesie 8600 zł. Ciężarówki, autobusy i ciągniki zapłacą 12 900 zł, a pozostałe pojazdy 1430 zł.

- Wysokość opłat za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC zależy od wysokości płacy minimalnej. Dodatkowo, w przypadku OC posiadaczy pojazdów mechanicznych opłata zależy także od rodzaju pojazdu oraz od długości okresu, w jakim właściciel pojazdu nie miał ubezpieczenia - informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jeśli nie będziemy mieli ubezpieczenia do 3 dni zapłacimy 20 proc. podanej kwoty. W przypadku jego braku od 4 do 14 dni stawka będzie wynosiła 50 proc. Całość kwoty obowiązuje w sytuacji, jeśli przekroczymy 14 dni. 

Aby uniknąć kary niezwykle ważne jest kontrolowanie ważności ubezpieczenia. Kiedy termin zbliża się do końca należy dokonać ponownej wpłaty u ubezpieczyciela. ([email protected], fot.: MP/ zdjęcie ilustracyjne, źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny)Dziękujemy za przesłanie błędu