Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
31/05/2022 - 08:50

To już szturm niedźwiedzi na nasze góry? Zrobili z bliska fotę temu olbrzymowi

Niedawno lotem błyskawicy rozniosła się wśród turystów wiadomość, że po szlakach Beskidu Wyspowego w okolicach Mszany Dolnej grasuje ryś, teraz jest news o niedźwiedziu, schwytanym w fotopułapkę Gorczańskiego Parku Narodowego.

Czytaj też Rany! Ryś grasuje w naszych Beskidach. Czy trzeba się bać? [WIDEO]

To już prawdziwy najazd miśków na nasz region? Niedawno  nasz region obiegła wiadomość o niedźwiedziu, który zaatakował stado owiec w Nowym Rybiu koło Limanowej. Teraz pojawiła się kolejna informacja o drapieżniku złapanym w leśną fotopułapkę Gorczańskiego Parku Narodowego.

Sąsiadujące z Beskidem Sądeckim i Wyspowym Gorce są ważnym korytarzem migracyjnym między innymi  dla dużych drapieżników – czytamy na fanpage’u Parku. - W nasze zielone progi zawitał niedźwiedź.

Czytaj też Downhill na zboczach Przehyby. Pasja zamieniła się w dramat  

Czy misiek jest na występach gościnnych, czy też osiadł na stałe.  Jak wyjaśniał kiedyś w rozmowie z „Sądeczaninem” limanowski nadleśniczy Jan Legutko, tylko miejsce zimowego snu niedźwiedzia zwane gawrą, może dowodzić tego, że drapieżnik osiadł na stałe na danym terenie.

Co zrobić w razie nieoczekiwanego spotkania z budzącym strach potężnym zwierzakiem?- Przede wszystkim trzeba zachować spokój – radził leśnik.

Pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego  przypominają, że dla własnego bezpieczeństwa należy poruszać się wyłącznie od świtu do zmierzchu po wyznaczonych szlakach turystycznych i ścieżkach edukacyjnych.

Czytaj też Chciał ze sobą skończyć? Co się wydarzyło w nocy na moście heleńskim w Sączu 

Nocna turystyka to duże zagrożenie dla zwierząt, ponieważ utrudnia im swobodne poruszanie się – dodają  leśnicy i przypominają, że na większości szlaków zabronione jest wprowadzanie psów.

Tylko niektóre trasy  udostępnione są do wędrówki z czworonogiem na smyczy.([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu