Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
05/09/2020 - 06:05

Już czas na szczupaki. Kącik wędkarza "Sądeczanina"

Złowienie dużego szczupaka to marzenie każdego wędkarza. Jak trafić na swoją życiówkę, kiedy i gdzie można go spotkać?

Znanym miejscem występowania szczupaków jest Jezioro Czorsztyńskie. Niektórzy twierdzą, że najlepsze połowy szczupaków przypadały na pierwsze lata istnienia zbiornika. Nie zmienia to jednak faktu, że również obecnie jezioro przyciąga amatorów tego pięknego drapieżnika.

Najlepsza pora na złowienie tej ryby to wiosna i jesień, choć latem też można trafić ładne okazy. W tym ostatnim przypadku najlepszą porą jest wczesny ranek i wieczór, a także pochmurne dni. Wiosną i jesienią cały dzień daje nam szanse na złowienie tego drapieżnika.

Czai się on zazwyczaj w okolicach trzcin, wypłyceń, gó Złowienie dużego szczupaka to marzenie każdego wędkarza. Jak trafić na swoją życiówkę, kiedy i gdzie można go spotkać? rek podwodnych, gdzie wypatruje łatwej do upolowania drobnicy. W rzece dobrymi miejscówkami są wszelkie spowolnienia nurtu, główki, zatoczki, pasma podwodnej roślinności i przykosy. Wszystkie miejsca, gdzie szczupak może się ukryć i upatrywać swojej ofiary. Najprostsza zasada jest taka, że tam gdzie wpływa drobnica np. ukleja można spotkać szczupaka. Nie spotkamy go raczej w dużej głębi i w bystrym nurcie.

Złowienie dużego szczupaka to marzenie każdego wędkarza. Jak trafić na swoją życiówkę, kiedy i gdzie można go spotkać?

Zobacz też: Czas zapolować na letniego jazia

Szanse na sukces zwiększa odpowiednia przynęta, a także jej umiejętne prowadzenie. W moim przypadku doskonale sprawdzają się obrotówki typu Aglia i Comet o rozmiarze 4-5 i płytko schodzące 9-cio centymetrowe woblery o charakterystycznych, imitujących uciekającą rybkę, ruchach na boki, które prowadzę dość szybko prowokując drapieżnika do ataku. Oprócz tego dobrze sprawdzają się gumowe przynęty typu twister i tzw. kopyta. Kolory zależą od wody i pory roku. 

Wiosną barwy powinny być bardziej stonowane, np. białe, zielone, podczas gdy latem i jesienią mogą być żywsze. Jeżeli woda w zbiorniku jest jasna można używać ciemniejszych barw, w ciemnej toni lepiej sprawdzają się białe, jasnozielone i brokatowe przynęty, które będą bardziej widoczne dla drapieżnika.

Brania są bardzo dynamiczne, mocno odczuwalne na kiju, a hol niejednokrotnie emocjonujący, zwłaszcza, gdy ryba wyskakuje nad wodę, ucieka z podbieraka lub daje nura w trzciny. Brania często następują jeszcze zanim przynęta opadnie na dno, dlatego dobrą zasadą jest utrzymywanie stale napiętej żyłki, żeby je wyczuć.

W czasie holu tej ryby nie można pozwolić sobie na błędy, gdyż prowadzi to najczęściej do utraty ryby. Żyłka musi być cały czas naprężona. Moment schylenia się po podbierak czy chwilę nieuwagi ryba potrafi natychmiast wykorzystać i wypiąć się. Niejednokrotnie to szczupak wygrywa ten pojedynek.

Zaczynająca się jesień to właśnie jedna z najlepszych okazji na złowienie szczupaka. Warto więc spróbować swoich sił w pojedynku z tą waleczną rybą. (Tekst i fot: PW)







Dziękujemy za przesłanie błędu