Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
04/10/2020 - 17:45

Jedno małe piwo, pół kieliszka wina… Co grozi za jazdę po pijanemu?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest surowo zabronione. Często jednak zdarza się, że wsiadając rano do samochodu nie mamy pewności czy jesteśmy całkowicie trzeźwi, mimo dobrego samopoczucia. Jaka kara grozi za jazdę po pijanemu?

W zależności od zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi jazda po pijanemu może być uznana za przestępstwo albo za wykroczenie.

Jazda po pijanemu jest przestępstwem, jeśli prowadzimy pojazd w stanie nietrzeźwości, czyli:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila,
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg.

Powyższą sytuację reguluje art. 178a kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zobacz także: 6 wykroczeń, o których nie wiedzieliście. Możecie za nie dostać wysoki mandat

Wykroczenie popełniamy, jeżeli prowadzimy pojazd po użyciu alkoholu, czyli:

  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu,
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg.

Jazdę po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka opisuje art. 87 kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym osoba dopuszczająca się tego działania podlega karze grzywny od 50 do 5000 zł albo karze aresztu od 5 do 30 dni.

Co ciekawe, zarówno w przypadku popełnienia przestępstwa jak i wykroczenia sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W niektórych sytuacjach zakaz ten można orzec nawet dożywotnio. (k.kos@sadeczanin.info, fot. Pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu