Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
03/11/2020 - 00:10

Jackowa Pościel: ratownicy Krynickiej Grupy GOPR uczcili pamięć zmarłych kolegów

Ratownicy Grupy Krynickiej odwiedzili Dolinę Pamięci na Jackowej Pościeli, aby na symbolicznym cmentarzu ludzi gór zapalić znicze.

1 listopada ratownicy Grupy Krynickiej GOPR odwiedzili Jackową Pościel, symboliczny cmentarz ludzi gór, gdzie zapalili znicze. Dolina znajduje się przy żółty szlaku, z Piwnicznej na Niemcową. Nosi imię zmarłego w tym miejscu ostatniego dnia lutego 2004 roku Jacka Durlaka, piwniczańskiego przewodnika.

Z inicjatywy Koła Grodzkiego PTTK im. Władysława Oleksego w Piwnicznej, koleżanki i koledzy uczcili jego pamięć, stawiając kamienny obelisk zaprojektowany przez Tadeusza Ogórka. Następne zostały poświęcone m.in:: Stanisławowi Smadze, który zginął w wyprawie na Aconcaguę (1998 r) i byłemu proboszczowi piwniczańskiemu ks. Janowi Wątrobie, zmarłemu pod Turbaczem (2013 r.).

W 2013 r. symboliczny cmentarz na Jackowej Pościeli powiększył się o kolejny obelisk poświęcony Wojciechowi Wroniewiczowi "Wronie", tragicznie zmarłemu podczas wyprawy w Laponii (2013 r.).

Są też pomniki speleologów, którzy zginęli w lawinie w Tatrach (2004 r). Przyjaciele przewodnicy upamiętnili również Stanisławę Gocek, przewodniczkę i wielką czcicielkę św. Michała Archanioła.

Na Jackowej Pościeli odbywają się spotkania turystyczne oraz kończące letni sezon turystyczny, połączone ze mszą świętą i różańcem (październik), a także biesiadnym ogniskiem.  

(MK) fot. Grupa Krynicka GOPRDziękujemy za przesłanie błędu