Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
10/04/2020 - 11:45

Gracze kontra COVID-19. Włączcie swoje komputery, mamy szansę pokonać wirusa!

Wszystkie media na swoich pierwszych stronach umieszczają niepokojące informacje. Straszą mandatami, podają przerażające statystyki... Dlaczego tak mało słyszy się o tym, jak sądeczanie walczą z koronawirusem? Akcja MASZ MOC - PODZIEL SIĘ jest skierowana zwłaszcza do młodych ludzi, często oskarżanych o to, że całe dnie spędzają przed komputerem i grają. Dzięki nim mamy realną szansę wygrać z epidemią!

Student WSB-NLU Krzysztof Zygmunt, zawodowy programista i pasjonat sztucznej inteligencji, jest pomysłodawcą projektu MASZ MOC – PODZIEL SIĘ. Akcja polega na dołączeniu swojego komputera do grupy maszyn wykonujących skomplikowane obliczenia. W efekcie tworzy się środowisko zdolne do symulowania ruchomych części białek, z których składają się wirusy.

Obserwowanie, w jaki sposób atomy w białku poruszają się względem siebie jest ważne, ponieważ dzięki temu naukowcy mogą przechwycić cenne informacje, niedostępne w żaden inny sposób. Największy potencjał mają osoby, których praca wiąże się z obróbką materiałów wideo oraz fani gier komputerowych. Dlaczego? Ponieważ zwykle to oni posiadają sprzęt o ogromnych możliwościach graficznych.

Zobacz też: Udostępnij część mocy obliczeniowej swojego komputera i pomóż w walce z COVID-19!

Krzysztof Zygmunt zwrócił się do ”Sądeczanina” z propozycją, aby akcja objęła swoim zasięgiem całą sądecką społeczność – władze miasta, urzędy i szkoły, w których komputery stoją teraz bezużytecznie.

Mam pomysł, jak taka akcja mogłaby pomóc wszystkim, a szczególnie młodym ludziom, często oskarżanym o to, że tylko siedzą przed komputerem i grają, zrozumieć że także oni mogą pomóc i są ważni w takich trudnych chwilach.

Wszystkie media na swoich pierwszych stronach mają smutne informacje. Straszą mandatami, informują o śmierci. Czemu nie dać na pierwszej stronie stałej informacji o tym, jak sądeczanie pomagają walczyć z wirusem? Jest to bardzo pozytywna informacja i co najważniejsze taka akcja angażuje młodych, którzy mogliby udostępnić swoje komputery do obliczeń dla naukowców z całego świata. Szczególnie cenny jest sprzęt z mocnymi kartami graficznymi, a kto nim dysponuje? Właśnie gracze!

Taka akcja byłaby promykiem nadziei i mogłaby skupiać uwagę na czymś pozytywnym, co z pewnością pomoże przetrwać trudne czasy. Z pomocą ”Sądeczanina” można zaangażować w akcję także władze miasta czy szkół, gdzie komputery stoją teraz bezużytecznie.

Najważniejsze, że pomysł nie jest trudny do zrealizowania, a potencjał podniesienia morale młodzieży, poczucia że robi się coś ważnego oraz skupienia uwagi na szansach i możliwościach, jest warty włożonego wysiłku. Istotny jest również element rywalizacji. Team Uczelni jest podpięty do wyniku Teamu Poland, który zajmuje 85. miejsce w skali świata! To gigantyczny sukces.

Statystyki pokazują, jak dynamicznie się rozwijamy. Dane w nich zawarte są aktualizowane na bieżąco.

Aby wesprzeć akcję wystarczy pobrać aplikację ze strony https://foldingathome.org/start-folding/, a następnie dołączyć do zespołu WSB-NLU 257798.

[email protected], fot. Pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe