Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
29/09/2020 - 12:10

Giną pod kołami samochodów przez nasze jesienne porządki. Jak pomóc jeżom?

Coraz więcej jeży pojawia się na sądeckich drogach. Niestety, część z nich ginie pod kołami samochodów. Te małe zwierzęta są obecnie bardzo aktywne, ponieważ przygotowują się do zimowej hibernacji. Czego szukają jeże jesienią? Czy możemy im jakoś pomóc przetrwać zimowy czas? Zapytaliśmy o to Pawła Szczygła z Nadleśnictwa Stary Sącz.

Fot. Pixabay, zdjęcie ilustracyjne

Zobacz także: Rydze: w beskidzkich lasach ich nie brakuje. Zaczynają polowanie na rudego!

W ciągu ostatnich dni na każdym kroku można spotkać jeże. Niestety, część z nich, ginie pod kołami samochodów. Te zwierzątka wykazują się wzmożoną aktywnością, ponieważ to czas, kiedy poszukują pożywienia i miejsca, aby zapaść w zimowy sen. Jeże, dokładnie tak samo jak susły czy borsuki, niekorzystną dla nich porę roku – zimę – spędzają w stanie hibernacji.

Jak tłumaczy Paweł Szczygieł, Nadleśniczy ze Starego Sącza, jeże pojawiają się na ulicach również dlatego, że przyciąga ich zapach rozjechanych żaby czy gryzoni. Zwierzaki potrzebują teraz dużo pożywienia, aby zwiększyć swoją masę ciała i zapas energetyczny. To pozwoli im spokojnie dotrwać w stanie hibernacji do wiosny. 

Jeże przemieszczają się, poszukując idealnego miejsca do przezimowania. Idealne dla nich są małe zapadliska, gdzie gromadzą liście czy mech. Zwierzątka poradzą sobie same w znalezieniu miejsca do spania, jeśli im tego nie utrudnimy.

Czytaj także: Wiesz jak uratować pszczoły? To naprawdę proste: wystarczą dwie rzeczy

- Jeżeli wygrabimy wszystkie liście, szczególnie w parkach, i jeże nie będą miały tego naturalnego środowiska, to będą się przemieszczały, szukając lepszych warunków do przetrwania – mówi Paweł Szczygieł z Nadleśnictwa Stary Sącz

Później jeże pojawiają się na drogach, gdzie w starciu z jadącym samochodem, nie mają najmniejszych szans. Dodatkowo, ssaki te w sytuacji zagrożenia zwijają się w kolczastą kulkę. Jeże to bardzo pożyteczne zwierzątka – ich pożywieniem są różne małe szkodniki. W Polsce jeże są pod ochroną. Zapytaliśmy więc, czy możemy w jakiś sposób pomóc tym żyjątkom przetrwać zimę.

- Na terenach leśnych i zadrzewionych jeż bez problemu znajdzie miejsce do nocowania – wyjaśnia Nadleśniczy. – Jednak w miejskich parkach i skwerach, jeśli stwierdzona została tam obecność tych zwierzątek, dobrze byłoby zostawić im trochę liści, mchu i obumierających roślin, w których mogłyby spokojnie przetrwać zimę.

Wielką pomocą dla jeży może być… niesprzątanie ogrodu, albo chociaż pozostawienie fragmentu, gdzie liście nie będą wygrabione. (PS) Fot. Pixabay.







Dziękujemy za przesłanie błędu