Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
16/03/2023 - 22:20

Fałszywy patron w googlowskich mapach. Piotr Ładyga trolluje też w Nowym Sączu

Nowego – zmyślonego – patrona zyskały nie tylko parki i inne miejsca rekreacji w Limanowej. Według map Google, tajemniczy Piotr Ładyga pojawia się również w Nowym Sączu.

Jak donosi portal „Limanowa.in”, w mieście pojawił się nowy „patron”. Ktoś bezczelnie trolluje użytkowników map Google, nadając różnym miejscom imię fałszywego patrona. W sieci można natrafić na takie „kwiatki” jak: Rynek w Limanowej im. Piotra Ładygi.

Nieprawdziwego patrona zyskała też pływalnia, skatepark, miasteczko rowerowe, park, muzeum czy  żłobek w Limanowej. Ale działalność „Piotra Ładygi” wykracza poza Limanową. Tajemnicze nazwisko pojawiło się również w Nowym Sączu.

Według map Google, Piotr Ładyga patronuje też Parkowi Tysiąclecia przy ulicy Nadbrzeżnej. Park nazywany jest inaczej Laskiem Schwerteńskim, ale o takiej postaci jak Piotr Ładyga nikt jednak nie słyszał.

Kolejnym punktem, który „przejął” w sieci Piotr Ładyga jest park przy ulicy Myśliwskiej, nieopodal kościoła w Zabełczu. Internetowe trollowanie wykracza poza mapy Google. Nawet w Wikipedii pojawił się wpis dotyczący tej fałszywej postaci.

„Ładyga Piotr wielki człowiek żył w XIX w. Odznaczał się wielką zdolnością pochłania wszystkiego” – głosił artykuł w Wikipedii. Został jednak szybko usunięty, choć w wyszukiwarce wciąż można zobaczyć jego ślad.

Nieprawidłowe opisy z map Google są powtarzane w internetowych katalogach firm i usług oraz w podobnych witrynach. Zdarza się jednak, że konsekwencje takich czynów są o wiele większe. Media opisywały sytuację, która wydarzyła się w jednej z gmin w województwie wielkopolskim.

– Zewnętrzna firma zaproponowała Urzędowi Gminy Lipka zakup kalendarzy ilustrowanych obiektami z okolicy. Urząd zamówił 200 sztuk kalendarza, zakupu dokonały też inne podmioty działające w gminie. Na jednej ze stron można zobaczyć kościół wraz z podpisem „Łąkie, od lewej sklep spożywczy Wanda Klimek, następnie budynek mieszkalny i po prawej rzymskokatolicki kościół pw. Bedoesa SBM” – pisze Mateusz Słowik dla portalu adnroid.com.pl.

Ktoś w ramach żartu mianował Kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na kościół pw. Bedoesa SBM. Bedoes to polski raper, a SBM to nazwa wytwórni płytowej. Ta sytuacja pokazuje jak bezrefleksyjnie czerpiemy informacje z internetu. ([email protected], fot. SKS, Mapy Google)







Dziękujemy za przesłanie błędu