Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
15/11/2019 - 13:25

Czujka, która może uratować ci życie

Państwowa Straż Pożarna organizuje ogólnopolską kampanię „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. Tematem akcji są zagrożenia związane z zatruciem tlenkiem węgla oraz możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych.


Okres jesienno-zimowym to czas, kiedy uruchamiamy ogrzewanie. Niestety, wiąże się to ze wzrostem ryzyka pożarów. Najczęstsze ich powody to wady oraz niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Statystyki pokazują, że w tym samym okresie wzrasta liczba zatruć tlenkiem węgla, który powszechnie znany jest jako „cichy zabójca”, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku, czy zapachu.

Głównym celem kampanii jest zmniejszenie liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Akcja ma się do tego przyczynić na kilka sposobów. Po pierwsze ma podnieść poziom wiedzy na te tematy, po drugie nauczyć odpowiedniej ewakuacji oraz sposobu zawiadamiania służb ratowniczych. Ma też uświadomić, jak ważne i korzystne jest posiadanie czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach i budynkach jednorodzinnych, a także jak istotne jest przypominanie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzanie instalacji wentylacyjnej.

Dodatkowo na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej można pobrać konspekty ćwiczeń dla nauczycieli i karty pracy dla dzieci, które mogą pomóc w przeprowadzeniu zajęć z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Materiały są częścią wydanej przez Komendę Główną PSP w 2016 publikacji „Przygody Ognika”.

Dorota Kudyba, fot. straz.gov.plDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)