Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 8 marca. Imieniny: Beaty, Juliana, Wincentego
20/02/2021 - 17:25

Czarno-biała Sądecczyzna(12). Prymas w Starym Sączu, otwarcie mostu w Piwnicznej

Podczas obchodów tysiąclecia chrztu Polski, w Starym Sączu obecny był Prymas Stefan Wyszyński. W kolejnej odsłonie cyklu „Czarno-biała Sądecczyzna” prezentujemy także m.in zdjęcie z otwarcia mostu w Piwnicznej oraz wiele innych zabytkowych fotografii. Zapraszamy do obejrzenia.

Obchody tysiąclecia chrztu Polski w 1966 roku zgromadziły w Starym Sączu tłumy. Powyższe zdjęcie z tej uroczystości przedstawia Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego głoszącego homilię (pod parasolem). Na prawo od niego widzimy m.in. ks. infułata Władysława Padacza.

Na kolejnej fotografii widzimy most drewniany na Białej w Grybowie wybudowany przez III Pułk Strzelców Podhalańskich, podczas manewrów 21 Dywizji Górskiej. Zdjęcie wykonano w 1929 roku.

Most, tym razem w Piwnicznej, przedstawia również trzecie zdjęcie. Zostało zrobione, podczas uroczystości jego otwarcia. Wskazuje na to m.in. specjalne zdobienie.

Pozostajemy w Piwnicznej. Powyższe zdjęcie to widok na rynek w tej miejscowości. W tle znajduje się kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Fotografię wykonano w 1936 roku.

Na czwartym zdjęciu widzimy panoramę Mszany Dolnej z okresu międzywojennego. Oprócz samej miejscowości można dostrzec także rzekę Rabę i okoliczne wzgórza.

Ostatnia z prezentowanych fotografii ukazuje budowę mostu na potoku Mordarka w Limanowej w 1934 roku. Widać żołnierzy z 4 Batalionu Saperów.

Być może ktoś z was zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres redakcja@sadeczanin.info. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe)Dziękujemy za przesłanie błędu

Marcowy miesięcznik Sądeczanin 2021