Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
02/02/2021 - 12:10

Czarno-biała Sądecczyzna (9). Tłumy w Starym Sączu, łącki rynek i wielka powódź

Archiwalne zdjęcie mają to do siebie, że bardzo dobrze oddają klimat czasów, w których zostały wykonane. Najlepiej widać to na przykładzie tłumów uczestniczących w uroczystościach kościelnych. W kolejnej odsłonie cyklu „Czarno-biała Sądecczyzna” przeniesiemy się m.in. do Starego Sącza, Łącka i Grybowa.

Pierwsza fotografia przedstawia panoramę Starego Sącza. Kiedy zdjęcie zostało wykonane? Ciężko określić, ale szacuje się, że było to między rokiem 1880, a 1939. Co najbardziej „rzuca wam się” w oczy?

Pozostajemy w Starym Sączu. Tym razem na zdjęciu widzimy obchody tysiąclecia chrztu Polski. Można dostrzec także ogromne tłumy jakie zgromadziła msza św.

Kolejna fotografia przedstawia tę samą uroczystość. Również tutaj widać ogromne rzesze wiernych, uczestniczące w mszy św.

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (7). Piłsudscy w Krynicy i przedwojenny sport

Przenosimy się do Łącka. Na powyższej fotografii widzimy fragment rynku w tej miejscowości. Zdjęcie wykonano w dwudziestoleciu międzywojennym.

Na kolejnej fotografii widzimy grybowski rynek. Znajdują się na nim Uczestnicy uroczystości podczas sumy przed kościołem św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (8). Mościcki i Piłsudski w Nowym Sączu

Ostatnie z prezentowanych zdjęć pokazuje skutki, jakie wywołała powódź w Nowym Sączu. Fotografia pochodzi z 1934 roku.

Być może ktoś z was zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres [email protected]. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać. ([email protected], fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe)







Dziękujemy za przesłanie błędu