Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
25/01/2021 - 17:40

Co ulica Elektrodowa w Nowym Sączu ma wspólnego z Japończykami i skąd ta nazwa?

Mijając znaki informujące nas o nazwach ulic rzadko kiedy mamy czas i możliwość sprawdzenia skąd w ogóle wzięła się taka nazwa. Nowy Sącz pełen jest ulic, które ciekawią. Skąd więc wzięła się ulica Elektrodowa na osiedlu Biegonickim? Historia prowadzi nas do przedsiębiorstwa, które sąsiaduje z tą drogą.

Fot. SS

Ulica Elektrodowa znajduje się na osiedlu Biegonice w Nowym Sączu. Swój początek ma przy skrzyżowaniu ulicy Węgierskiej i Biegonickiej. Zwieńczeniem ulicy są tory i stacja kolejowa Biegonice. Elektrodową przecina i otacza ulica Towarowa. Z peronu stacji widać również boisko sportowe, z drugiej strony natomiast można rozkoszować się widokiem statycznej zimy na polach.

Fot. Sądeczanin

Nowosądecka Elektrodowa to dość oryginalna nazwa, w całym kraju trudno znaleźć jej bliźniaczkę. Jej przyszywaną siostrą może być ulica Elektronowa z Warszawy. Skąd więc ta niepowtarzalna nazwa na sądeckim osiedlu?

Zobacz także: Nowy Sącz: to naprawdę "Kocie Planty"? Tak ma tam być

Na przydzielenie tej ulicy nazwy Elektrodowa największy wpływ miał jeden zakład pracy, który administracyjnie przynależy do… ulicy Węgierskiej. Chodzi oczywiście o przedsiębiorstwo Tokai Cobex, którego kominy górują w krajobrazie. Ta nazwa przywodzi na myśl dalekowschodnie klimaty i słusznie, bo właścicielami firmy są Japończycy. Skupmy się jednak na początkach sądeckiego zakładu pracy, który przez kilkadziesiąt lat przeszedł wiele zmian.

Początki dawnego sądeckiego Carbonu sięgają 1960 roku.  To właśnie wtedy powstały Sądeckie Zakłady Elektro-Węglowe, które z produkcją wystartowały w 1965 roku. Najpierw były to masy i elektrody węglowe, potem elektrody grafitowe i wyroby drobne. Zmiany, jakie nastąpiły w Polsce po 1989 roku, doprowadziły do przekształcenia sądeckiego przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną skarbu państwa. W 1999 roku spółka została wpisana do rejestru handlowego pod nazwą Polgraph SA. Kolejny rozdział w dziejach firmy otworzyła sprzedaż akcji Bankowi Handlowemu w Warszawie, który stał się właścicielem 88,9 proc. akcji spółki. Pozostałe akcje nabyli pracownicy.

W 1995 roku właścicielem Polgraphu stał się koncern SGL Carbon który odkupił od Banku Handlowego większościowy pakiet akcji spółki. Rozpoczął się proces integracji firmy ze strukturami grupy SGL Carbon. Sądeckie przedsiębiorstwo stało się częścią koncernu, do którego należało ponad czterdzieści zakładów produkcyjnych w Europie, Ameryce Północnej i Azji. W 1996 roku spółka przyjęła nazwę SGL Carbon SA w Nowym Sączu, analogicznie do stosowanego w koncernie nazewnictwa. W 2019 roku spółka przeszła w ręce japońskiego koncernu.

Czytaj więcej: Po cichu i bez rozgłosu jedną z największych sądeckich firm kupili Japończycy

Wielki sądecki zakład aktualnie działa w strukturach inwestora z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dalej produkuje m.in. bloki katodowe, wykładziny do wielkich pieców i elektrody węglowe. Nasz czytelnik wyjaśnia w skrócie, co kryje się pod tą nazwą. - W ciężkim przemyśle hutniczym elektroda węglowa to sprasowany i wypalony konglomerat koksów, lepiszczy i innych składników. Po wystudzeniu i obróbce mechanicznej wygląda jak walec z gwintami po obu stronach, ale najmniejsza elektroda ma 800 mm średnicy, a największa 1400 mm.
Jedna z 456 ulic w Nowym Sączu właśnie dzięki tym produktom zawdzięcza swoją nazwę. ([email protected])

Zobaczcie ulicę Elektrodową w zimowej scenerii




Nowosądecka ulica z osiedla Biegonice ma niepowtarzalną nazwę. Trudno odnaleźć drugą taką ulicę w całej Polsce. Elektrodowa jest ściśle związana z potężnym sądeckim przedsiębiorstwem, które położone jest w sąsiedztwie. Zimą ten zakątek Nowego Sącza ma w sobie pewnego rodzaju niepowtarzalny klimat. Zobaczcie sami.






Dziękujemy za przesłanie błędu