Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
07/08/2018 - 13:15

7 sierpnia 1976 roku: dzień z życia miasta

Co działo się 7 sierpnia 1976 roku na Sądecczyźnie? Tego możemy się dowiedzieć w starych gazetach. Te doniesienia były wstrząsające.

Dokładnie 42 lata temu, 7 sierpnia w Dzienniku Polskim ukazał się artykuł, który od razu rzuca się w oczy. Mowa tu o artykule "Przerażające liczby", w którym opisana jest seria pożarów w tamtym czasie.

 Pierwszy wypadek miał miejsce w Proszowicach, gdzie wydobywające się z budynku kłęby dymu zaalarmowały mieszkańców.  Po ugaszeniu pożaru oczom strażaków ukazał się straszny widok. Na ziemi leżał bowiem mężczyzna. Jak się później okazało, pijany położył się do łóżka z papierosem w ustach i zasnął. Tlący się papieros stał się przyczyną wielkiego pożaru, którego mężczyzna nie przeżył.

Jakiś czas później, w Jeleniu obok Jaworzna, mieszkańcy zauważyli bury, gęsty dym, przysłaniający pobliski budynek gospodarczy. Natychmiast więc wszczęli alarm i wezwali odpowiednie służby. Ogień bardzo szybko udało się ugasić, niestety na strychu, wśród różnych rupieci, znaleziono zwłoki 6-letniego Marka. Jak wykazało dochodzenie, chłopiec przez nieuwagę spowodował pożar. Zginął, ponieważ nie miał jak wydostać się ze strychu...

Jak podaje gazeta, opisane przypadki nie są jedynymi przykładami lekkomyślności w tamtym okresie. W pierwszym półroczu 1976 r. w województwie małopolskim przez pożary życie straciło 6 osób, w tym troje dzieci. Ponad czterdzieści procent osób z powodu wypadków odniosło trwałe obrażenia, u niektórych spowodowało nawet kalectwo.

Karolina Kosiba

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach