Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
27/08/2018 - 11:15

40 tys. dolarów od Polonii z Chicago dla Norberta

W Chicago w Stanach Zjednoczonych, od 5 lat działa fundacja pod nazwą You Can Be My Angel, która zrzesza Polonię amerykańską i organizuje zbiórki pieniędzy na leczenie chorych dzieci z Polski. Fundacja zdecydowała się pomóc także Norbertowi.

Zaczęło się od tego, że grupa znajomych mieszkających w Chicago, mieście z największą populacją Polaków w USA postanowiła zebrać pieniądze dla chorego Jakuba z Polski, który aby zwalczyć neuroblastomę  potrzebował leczenia anty-Gd2, czyli tego samego co dziś Norbert.

Zobacz także: 21 tysięcy dla Norberta z Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Pierwsza zbiórka zakończyła się ogromnym sukcesem i tak powstała fundacja, która do dziś zbiera w Stanach pieniądze dla chorych dzieci. Organizacja, dla której walka z tym strasznym dziecięcym rakiem stała się powodem istnienia, postanowiła skoncentrować swoje działania na pomocy właśnie Norbertowi z Mochnaczki Niżnej.

Fundacja sama dowiedziała się o Norbercie ze strony neuroblastomapolska, gdzie można znaleźć wiele informacji o tej chorobie o chorych dzieciach i najnowszym leczeniu. Norbert jest chory na najcięższą odmianę neuroblastomy bo IV stopnia i trzeba aż 325 tys. euro na terapię, aby mógł wrócić do zdrowia. Fundacja You Can Be My Angel wybrała 12-latka z Małopolski i podjęła się działania, wspomagając zbiórki prowadzone w Polsce.

 Jak donosi prezes fundacji pani Katarzyna Romanowska dla Norberta udało się zgromadzić 40 tys. dolarów. Połowa tej kwoty została zebrana podczas XXXI Pieszej Polonijnej Pielgrzymki z Chicago do Merrillville, która odbyła się w dniach 11-12 sierpnia, drugą cześć podczas Polonijnego Festiwalu Polonaise. Darczyńcy to głównie Polacy mieszkający na stałe w Chicago i okolicach. Do tej pory fundacja pomogła już kilkunastu dzieciom z Polski.

Organizacja wprowadziła też mało znany w Polsce sposób na bycie filantropem. Akcja bardzo szybko rozpowszechnia się wśród najmłodszych i polega na tym, że dzieci ogłaszają zbiórkę pieniędzy przed swoimi urodzinami i proszą, aby zamiast kupować prezenty urodzinowe przyjaciele wpłacali środki na wskazany przez jubilata cel, jednocześnie określają, jaką kwotę dla chorego dziecka chcieliby zebrać.

Norbert swoją terapie rozpocznie 15 października w Szpitalu Dziecięcym w Krakowie w Prokocimiu. Większość środków na jej sfinansowanie udało się już zebrać. Wszyscy darczyńcy mogą sobie pogratulować!

(KS) fot. Fundacja YCBMA/facebook

Dziękujemy za przesłanie błędu