Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
08/07/2023 - 18:10

Zapłacił rekordowy mandat za przekroczenie prędkości o 32 kilometry

Na początku czerwca świat obiegła informacja o fińskim multimilionerze z wysp alandzkich Andersie Wiklöf, który przekraczając dozwoloną prędkość o 32 km/h zapłacił rekordowe 121 tys. euro(!) mandatu. Nie było to pierwsze wykroczenie drogowe właściciela Wiklöf Holding AB nazywanego ze względu na swój największy majątek w regionie „Królem Wysp”, stąd dodatkowe zawieszenie prawa jazdy na okres 10 dni. Progresywne kary finansowe, które obowiązują na Północy choć potrafią być bardzo dotkliwe dla łamiących przepisy drogowe wydają się spełniać swoją rolę.

Anders Wiklöf, prezes i założyciel spółki holdingowej o przychodach 350 milionów euro rocznie, tłumacząc się ze swojego czynu powiedział, że ograniczenie prędkości zmieniło się „nagle” z 70 km/h na 50 km/h, gdy został przyłapany, jadąc 82 km/h. Choć, jak przyznał, żałuje takiego obrotu spraw oraz ma nadzieję, że pieniądze z mandatu zostaną przekazane na opiekę zdrowotną. Multimilioner „recydywista” w 2013 roku został ukarany grzywną w wysokości 95 000 euro, a w 2018 roku kolejną – na kwotę 63 680 €.

Rekordowa w dziejach Finlandii i jedna z najwyższych w historii świata grzywna wpisuję się w skandynawski model „sprawiedliwego karania” za wykroczenia drogowe. Kary finansowe w Finlandii oparte są na wadze wykroczenia i dochodach sprawcy, które policja może natychmiast sprawdzić, łącząc się za pomocą smartfona z centralną bazą danych podatników. Zgodnie z fińskim systemem, „dzienny mandat” obliczany jest na podstawie dziennego dochodu do dyspozycji sprawcy, zazwyczaj uznawanego za połowę jego dziennego dochodu netto. Im bardziej kierowca przekracza limit, tym większą liczbę mandatów dziennych otrzymuje. Minimalna grzywna wynosi natomiast 6 euro dziennie. W przypadku Wiklöfa mandat wyniósł równowartość 14 „dniowych mandatów”. Ponadto przy przekroczeniach limitu prędkości o 48km/h i 51 km/h (drogi krajowe i autostrady) traktowane jest to jako przestępstwo zgłaszane odpowiednim organom, najniższa grzywna to min. 140 Euro.

W Finlandii nie obowiązuje także system limitów punktów za wykroczenia, jak ma to miejsce w wielu krajach europejskich, obecnie prawo jazdy jest zawieszane w zależności od charakteru wykroczenia drogowego.

Jak jednak obecny system dotkliwych i progresywnych kar przekłada się na bezpieczeństwo na drogach? W 2021 r. na drogach w Finlandii zginęły 223 osoby, co daje 41 przypadków śmierci na milion mieszkańców, dając wynik lepszy od średniej unijnej wynoszącyej 45. Dodatkowo w ciągu 10 lat Finlandia poprawiła swoje bezpieczeństwo w tym zakresie o prawie 25%. Jednak co ciekawe, dla porównania Polska, która niestety wciąż pozostaje w czołówce krajów UE z najwyższą śmiertelnością na drogach, dokonała jednocześnie największej poprawy w latach 2011-2021, odnotowując spadek liczby ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców ze 110 do 59.

Finlandia zobowiązała się do realizacji unijnej Wizji Zero, której celem jest jak największe zbliżenie się do zera ofiar śmiertelnych w transporcie drogowym do 2050 roku. Celem pośrednim jest zmniejszenie o połowę, w porównaniu do poziomu z 2020 r. liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych do 2030 r. Jednak przed Finlandią wciąż wiele do zrobienia w kwestii bezpieczeństwa na drogach, w szczególności w obszarze bezpieczeństwa młodych, biorąc dodatkowo pod uwagę pomysł poprzedniego rządu, aby obniżyć wiek posiadania prawa jazdy do 17 lat. W latach 2016-2020 wypadek drogowy był najczęstszą (22%) formą śmierci osób w wieku 15-19 lat, zaraz po samobójstwie (28%). Należy pamiętać, że nadreprezentacja młodych kierowców w statystykach wypadków drogowych i przestępczości nie jest nowym zjawiskiem. Postawy są często głównym czynnikiem leżącym u podstaw wypadków drogowych i mogą wpływać na indywidualne zachowanie bardziej niż umiejętności drogowe. Według rządowego raportu na temat bezpieczeństwa wewnętrznego, marginalizacja, niepokój społeczny i wieloraka deprywacja są nadal największymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa wewnętrznego Finlandii. Znajdują one również odzwierciedlenie w zjawiskach związanych z prowadzeniem pojazdów na drogach, w tym przez młodocianych kierowców.

Czytaj na następnej stronie - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu