Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
08/11/2019 - 06:15

W długi listopadowy weekend policja poluje kaskadowo „suszarką”

Zaczyna się długi listopadowy weekend i ścisk na drogach. Znowu będzie niebezpiecznie. Niektórzy potrafią gnać na złamanie karku do celu podróży. To dlatego do akcji ruszyli policjanci, którzy robią pomiary prędkości, zwłaszcza tam, gdzie najczęściej zdarzają się wypadki. Kto ma ciężką nogę i lubi wdepnąć w gaz, może zarobić mandat, tym bardziej, że właśnie weszły w życie nowe przepisy w sprawie kontroli ruchu drogowego.

Przekraczają prędkość, łamią przepisy… nie tylko przyprawiają o palpitację serca pieszych i innych kierowców, ale przede wszystkim stanowią śmiertelne zagrożenie. Policja wypowiedziała wojnę drogowym piratom podczas długiego, listopadowego weekendu. Zaczęły się kaskadowe pomiary prędkości.  

czytaj też Jazda nad ranem w Nowym Sączu jak hardcore [WIDEO] 

To oznacza, że kontrola odbywa się w tym samym czasie na kilku odcinkach drogi. Mogą w niej brać udział dwie, trzy lub więcej załóg policji. Często takie kontrole odbywają się na krótkim odcinku. Chodzi o egzekwowanie przestrzegania ograniczeń prędkości i dbanie o bezpieczeństwo na drodze.

Funkcjonariusze będą kontrolować prędkość, zwracać uwagę na stan trzeźwości kierowców stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci, a także zwracać uwagę na pozostałe wykroczenia, które  powodują zagrożenie.

Listopadowy weekend" to pierwsza akcja policji, która odbywa się po wejściu w życie rozporządzenia MSWiA w sprawie kontroli ruchu drogowego.  Nowe przepisy obowiązują obowiązuje od czwartku.  Dotyczą nowych obowiązków i uprawnień kierowców aut oraz kontrolujących. Zgodnie z nowymi  zasadami pojazdy organów kontroli ruchu mogą stawać w miejscu, gdzie jest to zabronione, ale nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Czytaj też Noc i gęsta mgła. To się nie mogło dla nich dobrze skończyć

 Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej lub Służby Celno-Skarbowej może sprawdzić przebieg zatrzymanego do kontroli pojazdu, ale także pojazdu przewożonego np. na lawecie. Ma także możliwość, w razie zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej na przykład ciężarówki lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania.

Zmiany dotyczą również tzw. szybkich testów trzeźwości. Od czwartku policjant w mundurze nie musi już się legitymować każdemu kierowcy.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)