Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
05/12/2017 - 10:55

Uważajcie na oszustów! Dzwonią i żądają pieniędzy

W ostatnim czasie na nowo uaktywniły się osoby, które próbują oszukać ludzi starszych metodą „na wnuczka” albo „ fałszywego policjanta”. Limanowska i gorlicka policja odnotowała kilka takich przypadków.

Metoda „na wnuczka” charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest jej wnukiem, synem albo córką. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

- Oszuści dzwonią najczęściej pod pozorem nagłego nieszczęścia, jakim jest wypadek samochodowy, porwanie, choroba i zwracają się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową – tłumaczy Jolanta Mól, rzecznik prasowy limanowskiej policji. - W trakcie rozmowy telefonicznej proszą o gotówkę i zaznaczają, że nie będą mogli sami odebrać pieniędzy, a zrobi to za nich ktoś inny.

Zobacz także: Przebierali się za policjantów i zatrzymywali auta. Grozi im rok więzienia

Podobnie działają oszuści, którzy podają się za policjantów i chcą wyłudzić pieniądze. Dzwonią do osób starszych z informacją, że ich syn, córka, bądź wnuk spowodował wypadek, w którym ktoś został poważnie ranny. Informują jednak, że jest szansa wykupić to przestępstwo.

W podobny sposób została oszukana 88- letnia mieszkanka Gorlic, od której oszust zażądał 45 tys. złotych. Kobieta nie miała takiej kwoty, dlatego zaoferowała jedynie 10 tys. złotych. Mężczyzna cały czas utrzymywał z kobietą kontakt telefoniczny, aby ta nie mogła nigdzie zadzwonić. Kiedy pieniądze zostały przekazane przestępcom, wtedy dopiero starsza pani zadzwoniła do swojego syna, który rzekomo miał spowodować wypadek. Gdy 88-latka dowiedziała się, że została oszukana, zgłosiła sprawę na policję, ale przestępcy zdążyli już uciec.

Pamiętajmy!! Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom policję !

RG [email protected] Fot. KWP KrakówDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020