Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
26/09/2020 - 19:05

Tragedia w Mokrej Wsi. Na pomoc było już za późno

Mieszkaniec Mokrej Wsi targnął się na własne życie. Niestety, mężczyzny nie udało się uratować, pomoc przyszła za późno.

Fot. archiwum Sądeczanina, zdjęcie ilustracyjne

Zobacz nasz cykl: Samobójstwo? "Nie odwracaj wzroku, reaguj".

Kolejne samobójstwo na Sądecczyźnie. W sobotę, 26 września, starszy mężczyzna z Mokrej Wsi w gminie Podegrodzie powiesił się. Na pomoc strażaków, którzy pojawili się na miejscu, było już za późno. Mężczyzny nie udało się uratować. Mieszkaniec Mokrej Wsi miał około 60-lat. Na miejscu wciąż działają służby mundurowe. Nie wiadomo, co skłoniło mężczyznę do odebrania sobie życia.

10 najgorszych mitów o samobójstwach:

1. „Ludzie, którzy mówią o samobójstwie, nie odbierają sobie życia”
Nieprawda. Według licznych autorów od 80 do 85 proc. samobójców ostrzegało uprzednio swoich najbliższych o zamiarze odebrania sobie życia. Zdecydowana większość osób, które popełniły samobójstwo, wcześniej komunikowała swój zamiar w pośredni lub bezpośredni sposób. Być może prawidłowe odczytanie takiego komunikatu pozwoliłoby zapobiec tragedii.

2, „Samobójstwo przychodzi bez ostrzeżenia”
Nieprawda. Desperat zawsze komunikuje swoje zamierzenia albo w sposób werbalny używając słów typu: „wolałbym się nigdy nie urodzić”, „mam ochotę się zabić”, „już niedługo nie będziesz musiał się o mnie martwić”, „wątpię, czy przeżyję”, „wszystko jest bez sensu” albo w sposób niewerbalny, poprzez pogorszenie nastroju, przygnębienie, smutek, brak dbałości o wygląd zewnętrzny, pilne regulowanie własnych spraw, rozdawanie cennych przedmiotów, poszukiwanie pojednania z dawnymi przyjaciółmi, pisanie testamentu, przejawianie obsesyjnych zainteresowań na temat śmierci, chorób śmiertelnych i tematów religijnych.

3. „Samobójcy chcą umrzeć za wszelka cenę”
Nie wszyscy. Jedynie ci, których motywacja ma charakter autentyczny, rzeczywiście pragną umrzeć. Tego typu motywacji samobójczych jest nie więcej niż 65 proc.

Przeczytaj pełną listę w artykule: 10 najgorszych mitów o samobójstwach

(PS) Fot. archiwum sądeczanina, zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu