Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 kwietnia. Imieniny: Amadeusza, Cezaryny, Juliany
20/02/2020 - 16:55

Ruszył proces ks. Mariana W. Kapłan jest oskarżony o molestowanie ministrantów

Ruszył proces ks. Mariana W., który jest oskarżony o wykorzystywanie seksualne ministrantów i lektorów. Kapłan przez wiele lat posługiwał w Kiczni, Grywałdzie i Szalowej. Proces odbywa się za zamkniętymi drzwiami.

Przed Sądem Rejonowym w Nowym Targu ruszył proces księdza Mariana W., który kilka miesięcy temu usłyszał zarzuty prokuratorskie. Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu zarzuca kapłanowi, że od 2003 do 2012 roku dopuścił się aż 12 przestępstw. Według śledczych, duchowny miał wykorzystać seksualnie aż dwadzieścia dwie osoby małoletnie - ministrantów i i lektorów z parafii, w których posługiwał.  W toku śledztwa prokurator umorzył postępowanie wobec jedenastu pokrzywdzonych z uwagi na przedawnienie.

- Zarzucone oskarżonemu czyny polegały na doprowadzeniu małoletnich do poddania się różnego rodzaju tzw. innym czynnościom seksualnym, zazwyczaj poprzez nadużycie stosunku zależności, jaki zachodził między kapłanem a ministrantem czy lektorem – wyjaśniał prokurator Leszek Karp w oficjalnym komunikacie na stronie Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.

Zobacz też Ksiądz Marian aresztowany. Był proboszczem jednej z nowosądeckich parafii

W trzech przypadkach u pokrzywdzonych dzieci doszło do powstania przewlekłego zespołu stresu pourazowego, dlatego oskarżonemu zarzucono również spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Postępowanie w tej sprawie toczyło się już od początku 2019 roku. 66-letni ks. Marian W. został zatrzymany w domu księży emerytów w Tarnowie, gdzie mieszkał od momentu, kiedy został odsunięty od obowiązków duszpasterskich. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożyła tarnowska kuria diecezjalna. Wcześniej przez wiele lat kapłan był proboszczem w kilku parafiach diecezji tarnowskiej m.in. w Kiczni, Grywałdzie i Szalowej.

RG, Fot. Ilustracyjna PixabayDziękujemy za przesłanie błędu