Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
09/05/2023 - 12:55

Jeden dostał opakowanie po jajkach, drugi pudełko, a trzeci kamienie. Sprawą zajmuje się policja

W ostatnim czasie oszuści znów uaktywnili się na Sądecczyźnie. Policjanci zostali zasypani zgłoszeniami o oszustwach związanych z kupnem albo sprzedażą przedmiotów w internecie, dlatego po raz kolejny zwracają się z apelem o zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci.


Kupili przez internet sprzęt elektroniczny, odzież, części samochodowe, telefony… A co otrzymali? Opakowanie po jajkach, puste kartonowe pudełko albo kamienie. Niestety takich sytuacji w ostatnim czasie na Sądecczyźnie było dość dużo, dlatego policjanci apelują o ostrożność w sieci.  

- Oszukani mieszkańcy Sądecczyzny najczęściej kupowali towary na internetowych platformach handlowych i pomimo dokonywania wpłat na konta sprzedających, ich zamówienia nie zostały dostarczone albo otrzymane przedmioty były niezgodne z opisem, a kontakt ze sprzedawcami nagle urwał się – przestrzega Aneta Izworska z biura prasowego sądeckiej policji.    

Zobacz też Właściciel sądeckiej firmy ma poważne problemy. Nielegalnie zatrudniał 69 osób 

Należy jednak pamiętać, że nie tylko osoby kupujące padają ofiarą oszustów. Wystawiając przez internet przedmiot na sprzedaż również powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

- Jeden z pokrzywdzonych chciał w ostatnim czasie sprzedać hulajnogę na popularnej platformie ogłoszeniowej, a skończyło się tym, że oszust przekazał mu smsem link do fałszywej strony, dzięki czemu uzyskał dostęp do jego konta bankowego i wyłudził prawie 5 tys. złotych. Podobnie było w przypadku mieszkanek Nowego Sącza, które chciały sprzedać akcesoria dla dzieci. Jedna straciła 3 tys., a druga 4,5 tys. złotych – ostrzegają policjanci.

Zobacz też Przyszedł do sądeckiego szpitala po receptę, grozi mu 5 lat więzienia. Nie uwierzycie co zrobił

Jak bezpiecznie robić zakupy przez internet? 

Robiąc zakupy przez internet zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk. Co zrobić aby nie dać się oszukać?

  • Unikaj robienia zakupów w miejscach publicznych za pomocą tabletu lub smartfona w otwartej sieci internetowej. W ten sposób zmniejszysz ryzyko dostania się Twoich danych w niepowołane ręce.
  • Często zmieniaj hasła, które wprowadzasz logując się do serwisów internetowych, by zminimalizować ryzyko włamania się na konto i długotrwałego wykorzystania hasła przez osobę, która się pod Ciebie podszywa.
  • Nie reaguj na tzw. super okazje i nie poddawaj się presji czasu.
  • Uważaj na fałszywe sklepy internetowe. Zamawiając wybrany przedmiot zwróć uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytaj dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z usług którego zamierzasz skorzystać.
  • Zanim wpłacisz pieniądze na wskazane konto, rozważ bezpieczniejszą opcję płatności przy odbiorze.
  • Gromadź całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym, bo w przypadku oszustwa jest ona bezcennym dowodem.
  • Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdź czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, skontaktuj się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Kiedy mimo prób to się nie udaje albo gdy odeślesz zakupiony towar, a nie otrzymasz zwrotu pieniędzy, poinformuj o tym fakcie Policję.

Jak bezpiecznie sprzedawać na portalach ogłoszeniowych?

Okazuje się, że już nie tylko robiąc zakupy przez Internet, ale i sprzedając musisz zachować szczególną ostrożność i kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Aby nie stać się łatwym celem dla cyberprzestępców, gdy sprzedajesz towar:

  • dokładnie zapoznaj się z regulaminem (komunikatami i ostrzeżeniami) serwisu ogłoszeniowego, na którym wystawiasz swoje rzeczy na sprzedaż;
  • zawsze zwracaj uwagę na otrzymywane wiadomości - czy są napisane poprawną polszczyzną i nie zawierają literówek i błędów;
  • negocjacje prowadź w ramach serwisu i nie zgadzaj się na przeniesienie rozmowy na email, telefon czy zewnętrzny komunikator internetowy;
  • nie klikaj w żadne linki, które otrzymasz w wiadomościach poza serwisem (np. szczególnie przesyłane za pomocą komunikatorów czy SMS);
  • sprawdzaj dokładnie adresy stron, do których zostajesz przekierowany, ponieważ ważny jest każdy znak!  – oszuści często w adresie fałszywych witryn zastępują kropki myślnikami lub literę „o” cyfrą zero);
  • nie udostępniaj kupującemu kodów BLIK ani nie zatwierdzaj odruchowo transakcji – zawsze dokładnie czytaj smsy i powiadomienia z banku dotyczące potwierdzenia przelewów z wychodzących Twojego konta, jak i operacji z wykorzystaniem kodów BLIK,
  • nie ulegaj presji i nie zgadzaj się na żadne opcje proponowane przez kupującego, jeśli nie jesteś absolutnie pewny, jak to działa;
  • towar wysyłaj, gdy pieniądze wpłyną już na Twoje konto; nie sugeruj się przesłanym przez kupującego dowodem zapłaty (w tym również potwierdzeniem przelewu bankowego), ponieważ może być sfałszowany.

[email protected] Fot. 







Dziękujemy za przesłanie błędu