Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
08/11/2023 - 10:30

Zmiany w realizacji recept. Ważne dla pacjentów biorących dłużej leki

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło od 1 listopada dość istotne zmiany jeśli chodzi o realizację recept w aptece. W tym względzie zmieniły się zasady. To bardzo ważne dla osób, które przyjmują określone leki stale.

Czytaj także: Prezydent Handzel o stadionie Sandecji: skończę tę budowę, to nie będzie Sądecka Wenecja

Zmiana zasad realizacji recept jest efektem nowelizacji Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.  

Na czym polegają te zmiany w realizacji recept?

Od 21 września – w przypadku realizacji recepty elektronicznej - pacjent może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną do 120 - dniowego okresu stosowania, niezależnie od tego, kiedy recepta została wystawiona i na jaki okres.

Ten zapis oznacza, że od tej daty, farmaceuta jest zobowiązany wydać pacjentowi lek do zażywania przez 120 dni i to bez względu na to czy pacjent przychodzi do apteki ze świeżo wystawioną receptą czy też odbiera po raz kolejny lek, który stale bierze.

Co w przypadku, gdy lekarz wypisze pacjentowi większą ilość leku, na więcej niż 120 dni?

Od 1 listopada weszła w życie zasada, że w przypadku, gdy na recepcie lekarz przepisze pacjentowi większą ilość leku, niezbędną do zażywania tzn. więcej niż przez 120 dni okresu stosowania, pacjent może wybrać pozostałą część tego leku po upływie 3/4 okresu, na który zrealizował receptę.

Czytaj także: Co będzie w tym budynku? Nabór personelu ogłoszony [ZDJĘCIA]

Bardziej obrazowo rzecz ujmując po 1 listopada pacjentowi należy wydać leki na maksymalnie 120 - dniowy okres terapii, a po resztę zapisanego leku pacjent może przyjść do apteki i go wykupić dopiero po 3 miesiącach (90 dniach).

Czytaj dalej - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu