Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
30/05/2021 - 17:45

„Znad Popradu” to dobro kulturowe miasta i gminy Piwniczna Zdrój

Po raz pierwszy w historii konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, a mamy w tym roku dziewiątą jego edycję, w gronie kandydatów zgłoszonych do konkursu w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” znalazło się czasopismo – miesięcznik „Znad Popradu”, ukazujący się w mieście i gminie Piwniczna Zdrój.

Ktoś zapyta i słusznie: przecież to nie książka? Rzeczywiście ten periodyk nie jest książką, ale…Gdyby zebrać wszystkie miesięczniki „Znad Popradu”, które ukazały się drukiem na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat to można byłoby z nich złożyć niejedną książkę. Miesięcznik „Znad Popradu” ukazuje się w Dolinie Popradu już trzy dekady.

To wyjątkowy periodyk, który wrósł w historię tej turystycznej gminy w Dolinie Popradu. To w nim mieszkańcy, a także turyści licznie odwiedzający Piwniczną Zdrój szukają informacji o tym czym żyła w danym miesiącu ich „Mała Ojczyzna”.

Piwniczańska gazeta lokalna „Znad Popradu”, zaczęła być wydawana niecałe dwa lata po transformacji ustrojowej w 1989 roku. Pierwszy numer miesięcznika o tematyce informacyjnej i społeczno-kulturalnej ujrzał światło dzienne w maju 1991 roku.

Miesięcznik „Znad Popradu” do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora zgłosił burmistrz Piwnicznej Zdroju Dariusz Chorużyk.

„Znad Popradu” towarzyszy już trzeciemu pokoleniu mieszkańców miasta i gminy, informując o wszystkim co ważnego działo się na przestrzeni tych lat na terenie miasta i gminy Piwniczna Zdrój. Gazeta opisywała pracę samorządu lokalnego, inwestycje, które poprzez nowoczesną infrastrukturę zmieniały małe miasteczko w miejscowość turystyczną. Na łamach miesięcznika zamieszczane były informacje o wydarzeniach kulturalnych, pracy gminnych szkół, sukcesach uczniów, o imprezach sportowych. Redaktor naczelna „Znad Popradu” Barbara Paluchowa opisywała dzieje piwniczańskich rodów, które gospodarzyły  na tej ziemi od setek lat.

„Znad Popradu” podsycało i nadal podsyca miłość do uzdrowiska poprzez  przybliżanie czytelnikom miejscowej tradycji, obyczajów, obrzędów pasterskich, dorobku miejscowych artystów malarzy i rzeźbiarzy, poetek.

Warto zaznaczyć, że Piwniczna Zdrój jest na Sądecczyźnie  zagłębiem literackim. Nagroda im. ks. prof. Bolesława Kumora powędrowała dwukrotnie w ręce piwniczańskich poetek – Wandy Łomnickiej Dulak i właśnie redaktor naczelniej „Znad Popradu” – Barbary Paluchowej.

Gazeta  opisywała działalność instytucji kulturalnych takich jak: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury czy Biblioteka Publiczna MiG Piwniczna Zdrój. Informowała o sukcesach  ambasadora Piwnicznej – Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu” oraz kilku innych zespołów i kapel. Także Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Dzieci Specjalnej Troski „Nasz Dom” i Stowarzyszenie Kobiet z Młodowa i Głębokiego gościły często na jej łamach.

Mieszkańcy mówią o piśmie „nasza gazeta” co jest dowodem akceptacji i zaufania.

Zespół redakcyjny na czele z red. naczelną Barbarą Paluchową nie ugiął się przed dwukrotnymi próbami wprowadzenia przez rządzących cenzury, co odbiło się szerokim echem w prasie i internecie.

Kilkadziesiąt osób pisze do „Znad Popradu” stale, choć nieregularnie do gazety, a od początku jej istnienia publikowało na jej łamach kilkuset autorów. Wydawcą gazety „Znad Popradu” jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Pismo „Znad Popradu” jest niewątpliwie dobrem kulturowym miasta i gminy Piwniczna Zdrój, a ludzie, którzy tworzą je od 30 lat zasługują na szczególne podziękowania i uznanie.

Pełne wydanie „Znad Popradu” jest w formie PDF na stronie internetowej miasta i gminy Piwniczna – www.piwniczna.pl

„Mecenas Czytelnictwa”

i.michalec@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”