Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
03/01/2024 - 08:40

„Wspomnienia” Anny Dziedzic-Totoń to podróż do jej dzieciństwa, tło do zrozumienia dziejów Sądecczyzny

„Co jest na papierze przetrwa dopóki świat istnieje”. Tej maksymie hołduje Anna Dziedzic-Totoń, z zawodu meteorolog, przewodniczka beskidzka i działaczka PTTK i PTT, pasjonatka historii Nowego Sącza, świetna gawędziarka. Jest tą osobą, która zawsze służy swoją wiedzą. Kto ją zna z pewnością to potwierdzi.

Czytaj także: Rok po likwidacji Izby Wytrzeźwień. Pijani pacjenci paraliżują sądecki SOR. Wyzwiska, agresja i…

Anna Dziedzic-Totoń jest autorką licznych publikacji – 9 książek i wielu artykułów drukowanych w czasopismach regionalnych. Stara się w nich przybliżać dzieje regionu, przypominać zasłużonych sądeczan i upamiętniać ważne wydarzenia.

Zainteresowania historią i kulturą Sądecczyzny to jej pasja. Rozwijała ją działając w Związku Sądeczan, Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Klubie Inteligencji Katolickiej i Civitas Christiana.

Do znaczącego już swojego dorobku pisarskiego Anna Totoń dołożyła kolejną swoją książkę – chyba najbardziej osobistą – „Wspomnienia”. Autorka zadedykowała ją swoim siostrom.

„Wspomnienia” to publikacja wyjątkowa. Napisana i wydana dzięki namowom Jolanty Koseckiej.

Książka była pisana w trudnym dla autorki czasie. – Ciągła obecność w domu zmuszała mnie do innego trybu życia i szukania w nim nowego sensu. Powoli uczyłam się wykorzystywać dni, darowane mi przez Boga – pisze Anna Totoń we wprowadzeniu do tej pasjonującej książki. – Odskocznią było ponowne przeżywanie, zapisywanie wspomnień, aby nie umknęły. Postanowiłam, że będą to wspomnienia z moich beztroskich lat, jakim było dzieciństwo. W życiu każdego człowieka te lata są najcudowniejsze. Moje na pewno takie były”.

Czytaj także: Prezydent Nowego Sącza z wizytą u pierwszych noworoczków [ZDJĘCIA]

Książka „Wspomnienia” Anny Dziedzic-Totoń została zgłoszona do XII konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

- Pani Anna Dziedzic-Totoń w sposób absolutnie unikalny opisuje swoje dzieciństwo, które przypada na lata 40. XX wieku – tak argumentuje zgłaszający tę publikację do konkursu. – Autorka swoimi wspomnieniami wraca do wyjątkowego okresu w historii Sądecczyzny. W przejmujący sposób opisuje krajobraz, ówczesną architekturę, kulturę oraz zwyczaje. Dzięki bardzo szczegółowym opisom oraz notatkom autorstwa ojca autorki, każdy czytelnik może przenieść się w czasie. Jest to pozycja wyjątkowa, zasługująca na Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora.

- W 2023 roku ukazała się niezwykle cenna i wartościowa publikacja Anny Dziedzic-Totoń „Wspomnienia”, poświęcone Rożnowowi i jej dzieciństwu. Książkę przeczytałem z przyjemnością, bowiem takie publikacje dla historyka są doskonałym tłem do zrozumienia wielkiej historii – tej, której uczymy, badamy i o której opowiadamy – pisze kolejny zgłaszający tę publikację. - Każda taka książka jest na wagę złota. Pozycja wydana w Wydawnictwie Nova Sandec jest niezwyczajna, bowiem łącząca osobiste wspomnienia oraz historię miejscowości, która w dziejach Sądecczyzny odegrała istotną rolę.

Czytaj także: Koniec noclegowni dla bezdomnych w Nowym Sączu. Została zlikwidowana

Publikacja liczy 136 stron, oprawa miękka.  W książce czytelnik znajdzie mnóstwo zdjęć rodzinnych z prywatnego archiwum autorki. Anna Dziedzic-Totoń wydała tę książkę z własnych środków.

Koretka: Jolanta Kosecka

Skład: Zbigniew Muzyk

Wydawca: Anna Dziedzic-Totoń

Druk i oprawa: Wydawnictwo i Drukarnia NOVA SANDEC s.c. Nowy Sącz.

([email protected], fot. Wydawnictwo NOVA SANDEC s.c.), © Materiał chroniony prawem autorskim.









Dziękujemy za przesłanie błędu