Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
13/04/2022 - 10:45

Ta książka spina klamrą zamiłowanie dwóch pasjonatów Henryka i Rafała

To kolejna już książka Anny Totoń, znanej przewodniczki, pasjonatki dziejów Nowego Sącza i sądeckich rodów. Tym razem jest ona z Zbigniewem Muzykiem współautorem publikacji „Pasja Henryka Zamiłowanie Rafała”. Książka wydana w 2021 roku została zgłoszona do prestiżowego konkursu o Nagrodę im ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Przypomnijmy, że w tym roku jest to konkurs jubileuszowy. To dziesiąta jego edycja.

Najnowszą publikację Anny Totoń i Zbigniewa Muzyka otwiera wprowadzenie Anny Totoń, w którym w pierwszym zdaniu pisze ona: „Pomysł powstania tej publikacji powstał w momencie, gdy dano mi do wglądu tomy kronik, potężnych rozmiarów prowadzonych do dnia dzisiejszego przez ród Dobrzańskich. Jest to kronika zakładu zegarmistrzowskiego, którego początek działalności odnotowano dnia 14 grudnia 1901 r.”. Można powiedzieć nic dodać, nic ująć. Pasjonaci historii Nowego Sącza doskonale wiedzą, co Anna Totoń miała na myśli.

Książka ta spina klamrą zamiłowanie dwóch pasjonatów historii Nowego Sącza: nieżyjącego już Henryka Dobrzańskiego, kontynuatora tradycji słynnego Zakładu Zegarmistrzowskiego Dobrzańskich, społecznika i fotografa oraz Rafała Bobowskiego, dokumentalisty, fotografa-amatora, rozmiłowanego w historii sądeckiej Małej Ojczyzny. Henryka Dobrzańskiego i Rafała Bobrowskiego dzieli bariera czasowa, ale łączy ich właśnie społecznikowska pasja do zachowywania, uwieczniania tego, co jest ulotne, co przemija. W książce „Pasja Henryka Zamiłowanie Rafała” te dwie wyjątkowe osobowości perfekcyjnie połączyli w jedno: Anna Totoń, przewodniczka, pasjonatka dziejów Nowego Sącza i sądeckich rodów i Zbigniew Muzyk, który przy pracy nad tą książką okazał ogromną pomoc.

Książka „Pasja Henryka Zamiłowanie Rafała” składa się z dwóch części. Pierwsza część tej publikacji to możliwość zajrzenia do unikatowej kroniki słynnego, sądeckiego Zakładu Zegarmistrzowskiego Dobrzańskich, który wpisuje się w historię miasta od 14 grudnia 1901 roku. Kroniki rodziny Dobrzańskich są skarbnicą unikatowych zdjęć i wiedzy o Nowym Sączu, który zachował się tylko na starych fotografiach, ale też i na tych współczesnych. Publikowane stare fotografie są bezcenne, bo przenoszą nas do Nowego Sącza, którego już nie ma, uwieczniają mieszkańców, którzy kiedyś tworzyli sądecką społeczność. Przez wiele lat kronikę rodziny Dobrzańskich prowadził nieżyjący już Henryk Dobrzański, a teraz prowadzą ją członkowie tej rodziny – Danuta i Jan Dobrzańscy.

W pierwszej części książki odnajdujemy prawdziwe fotograficzne skarby – zdjęcia z kroniki Dobrzańskich, które zostały udostępnione autorom tej publikacji za zgodą Danuty i Jana Dobrzańskich.

Drugą część książki autorzy publikacji poświęcili pasji dokumentacyjnej Rafała Bobrowskiego, absolwenta Technikum Budowlanego w Nowym Sączu, rozmiłowanego w historii Nowego Sącza. Jest on też współautorem razem z Anną Totoń kilka wystaw o historii miasta i jego mieszkańcach. Ta część książki obejmuje kilkadziesiąt wybranych przez Rafała Bobrowskiego współczesnych zdjęć z Nowego Sącza – w niezwykle ciekawym, bo architektonicznym ujęciu.

Książka została wydana przez Annę Totoń, pomysłodawczynię oraz autorkę tekstu. Nieoceniona pomoc przy wydaniu tej publikacji okazał Zbigniew Muzyk.

Słowo „Pasja” otwierające tę publikację jest kwintesencją tej publikacji, która została wydana w niewielkim nakładzie przez Wydawnictwo i Drukarnię NOVA SANDEC w Nowym Sączu.

Książka posiada liczy 98 stron.

[email protected], fot. JSz.









Dziękujemy za przesłanie błędu