Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
11/04/2021 - 14:40

Prof. Wojciech Kudyba - ceniony autor i autorytet w konkursie o Nagrodę Kumora

Celem 9. edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora jest docenienie twórczości i dorobku literackiego sądeckich autorów. Jednym z nich jest profesor Wojciech Kudyba, którego do konkursu - jako sądeckiego autora - zgłosiła Sądecka Biblioteka Publiczna.

Profesor Wojciech Kudyba to ceniony poeta, pisarz i krytyk literacki. Urodził się 18 września 1965 roku w Tomaszowie Lubelskim. Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W ramach stypendiów zagranicznych prowadził naukowe badania w uniwersytetach: Mons-Hainaut, Ruhr-Universität, Westfälische Wilhelms-Universität Münster i Christian-Albrechts-Universität zu Kiel.

W latach 1989-1998 pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Społecznych ”Splot” w Nowym Sączu, następnie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1. im. Jana Długosza. Od 2006 r. pracuje w PWSZ w Nowym Sączu. Kierownik Katedry Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wykładowca Studium Literacko-Artystycznego UJ.

Do konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii "Sądecki autor" zgłosiła go Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego w Nowym Sączu. Profesor Wojciech Kudyba jest autorem rozpraw o literaturze współczesnej i artykułów naukowych publikowanych między innymi w ”Studiach Norwidianach”, ”Pamiętniku Literackim”, ”Tekstach Drugich” ”Ethosie”, ”Rocznikach Humanistycznych KUL” oraz ”Ruchu Literackim”.

Czytaj też: Zgłoś książkę w IX edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora

W jego imponującym dorobku literackim znalazło się 7 wyjątkowych zbiorów poetyckich: "Wierność w małej rzeczy" (1992), "Zwykły porządek rzeczy" (1997), "Wiersze dla księdza Jana i innych bliskich osób" (1999), "Tyszowce i inne miasta" (2005), "Gorce Pana" (2007), "Ojciec się zmienia" (2011), "W końcu świat" (2014). Jest także autorem książek o literaturze najnowszej, między innymi "Wiersze wobec Innego" (2012), "Generacja źle obecna" (2014), "Próba bólu. O poezji Joanny Pollakówny" (2016) oraz książek prozatorskich: "Nazywam się Majdan" (2015), "Imigranci wracają do domu" (2018), "Kamienica" (2018), "Pułascy. Aut vincere, aut mori!”  Tom 1. (2020).

Obecnie prof. Kudyba tworzy drugą część eposu o słynnym rodzie patriotów, uniwersalną opowieść o polskości i Polakach, w której pojawi się lokalny akcent. Znany sądecki autor rozsławia nasz region nie tylko w Polsce, ale również za granicą. (k.kos@sadeczanin.info, fot. archiwum)

„Mecenas Czytelnictwa”Dziękujemy za przesłanie błędu

„Mecenas Czytelnictwa”