Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
04/02/2021 - 08:10

”O gałązkę jabłoni”. Wszystko jest poezją, każdy jest poetą

Tomik poezji "O gałązkę jabłoni" został zgłoszony w konkursie o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, organizowanym przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin". Zaprezentowana w nim poezja maluje w wyobraźni czytelników pejzaże znad Jeziora Rożnowskiego, widok sadów pełnych kwiatów jabłoni i szelest jesiennych liści na wietrze. Po lekturze almanachu nie pozostaje nic innego, jak spakować plecak i wyruszyć w podróż do malowniczej Łososiny Dolnej.

Zarówno wiersze napisane przez twórców ludowych, jak i piosenki oraz przyśpiewki prezentowane przez zespoły regionalne z gminy Łososina Dolna opowiadają o otaczającym nas pięknie. Teksty mają w sobie radość i spokój, łączą historię z teraźniejszością. Dlaczego? Ponieważ ludzie, którzy je pisali, są stąd.

Do 9. edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora Almanach Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego ”O złotą gałązkę jabłoni” zgłosiło Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna, które jednocześnie jest jego wydawcą.

- Zainteresowanie tematyką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego ”O złotą gałązkę jabłoni” przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów – członków Klubu Nauczyciela ”Po lekcjach” oraz dyrekcji gminnego centrum kultury – podkreśla na wstępie Irena Pławiak. – Wiersze są ciepłe, spokojne, pełne porównań i metafor. Malowniczo ukazują region łososińskich sadów. Znajdziemy w tych strofach miłość, wspomnienia, opisy przyrody, obrazy trudu pracy na wsi i ludzkie rozterki. Teksty wzruszają czytelnika i prowadzą wzdłuż rzek, po pagórkach i dolinach, we mgle, w deszczu, o świcie, nocą i przez wszystkie pory roku. Zapraszają do podróży po okolicy i promują gminę – dodaje założycielka Klubu Nauczyciela. 

Ubiegłoroczne wydanie wzbogacone jest o zdjęcia, ukazujące naturę w jej najpiękniejszej postaci. ”O gałązkę jabłoni” jest zbiorem skłaniających do głębokiej refleksji wierszy i podróżą po malowniczej gminie. To książka pełna olśnień, zachwytów i powrotów do dziecięcych lat. (k.kos@sadeczanin.info, fot. KK)

„Mecenas Czytelnictwa”Dziękujemy za przesłanie błędu