Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
26/04/2021 - 02:20

Mieszkańcy Kamionki Wielkiej - Odszukajcie swoich przodków!

W IX edycji Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora nie mogło zabraknąć najnowszej książki ks. Grzegorza Kiełbasy. Tym razem do konkursu w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” została zgłoszona publikacja pt: „Drzewo genealogiczne mieszkańców wsi Kamionka Wielka. Tom I. Lata 1679-1700”.

W ubiegłym roku szeroko omawialiśmy zgłoszoną w poprzedniej edycji konkursu inną książkę tego autora pt. „Mieszkańcy wsi Królowa Polska w latach 1679-1900”, która ukazała się drukiem w 2019 roku.

Do IX edycji prestiżowego konkursu, któremu patronuje ks. prof. Bolesław Kumor wpłynęło zgłoszenie nowej publikacji ks. Kiełbasy – „Drzewo genealogiczne mieszkańców wsi Kamionka Wielka. Tom I. Lata 1679-1700”. Jak wyjaśnia jej autor w krótkim wprowadzeniu do książki, powstała ona z kilku powodów.

- Pierwszym z nich było to, aby nasi przodkowie mogli na nowo „narodzić się” w naszej lokalnej społeczności. Chciałem przywołać ich pamięć, aby o nich nie zapomnieć, skoro zachowali się w dokumentach archiwalnych, to niech żyją w naszych myślach i naszych sercach – pisze ks. Grzegorz Kiełbasa.

Do pracy nad tą publikacją skłoniło również ks. Grzegorza Kiełbasę i to, że wiele osób interesuje się genealogią, stara się odszukać w różnych dokumentach swoich przodków. Ta książka ma być dla nich właśnie ułatwieniem w tych poszukiwaniach.

Na książkę „Drzewo genealogiczne mieszkańców wsi Kamionka Wielka” składają się trzy tomy:

Tom I (lata 1679-1700)

Tom II (lata 1701-1800)

Tom III (lata 1801-1900).

Tom pierwszy poświęcony jest mieszkańcom wsi, żyjących w XVII wieku. W tym okresie w Kamionce Wielkiej żyło 88 rodów rodzin. Autor nadmienia, że właśnie od nazwisk ówczesnych mieszkańców do dzisiaj w zachowały się w tej miejscowości nazwy przysiółków.

Jest to doskonała pomoc, jeśli ktoś z mieszkańców Kamionki Wielkiej chciałby odtworzyć rodzinne drzewo genealogiczne.

W książce jest opisanych 88 rodów. Znajdują się w niej informacje, kiedy były zawierane małżeństwa, kto udzielał parze ślubu, kiedy przychodziły na świat ich dzieci. Są podani rodzice chrzestni oraz jaki kapłan chrzcił nowego parafianina.

Autor czerpał wiedzę z księgi małżeństw oraz księgi ochrzczonych parafii w Kamionce Wielkiej. W książce są także unikatowe zdjęcia, wykonane przez autora. Są to fotografie wpisów we wspomnianych księgach.

Publikacja liczy 175 stron. Jest ładnie wydana. Posiada m.in. bogaty spis ilustracji. Wydawcą książki jest Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu

Drzewo genealogiczne mieszkańców wsi Kamionka Wielka. Tom I. Lata 1679-1700”, wydawca Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu, 2020.

Ks. Grzegorz Kiełbasa jest związany z Sądecczyzną od urodzenia. Pochodzi z podsądeckiej miejscowości Królowa Polska. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu. Od 2005 roku pracuje z sądecką młodzieżą i dziećmi jako prefekt Zespołu Szkół Katolickich w Nowym Sączu, a od 2013 roku pełni również funkcję dyrektora Katolickiego Przedszkola Niepublicznego im. Św. Rodziny w Nowym Sączu. W tych latach pełnił posługę duszpasterską w parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty w Nowym Sączu a obecnie pełni ją w parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II w Nowym Sączu.

Autor książek:

„Zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła w Kamionce Wielkiej na tle dziejów parafii”, Tuchów 2008,

„Mieszkańcy wsi Królowa Polska w latach: 1679-1900”, Nowy Sącz 2019.

„Mecenas Czytelnictwa”

Opr. [email protected].









Dziękujemy za przesłanie błędu