Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
13/04/2021 - 11:00

Maria Brylak-Załuska – autorka wielu publikacji o kulturze ludowej Sądecczyzny

Maria Brylak-Załuska urodziła się we Lwowie w 1943 roku. Jest absolwentką Katedry Etnografii i Etnologii na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Od 1970 roku pracuje w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Autorka wielu artykułów i publikacji o tematyce etnograficznej została zgłoszona w tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora.

Maria Brylak-Załuska od wielu lat pełni funkcję kierownika Sądeckiego Parku Etnograficznego, który współtworzyła i była autorką koncepcji aranżacji wnętrz i zagród. Współpracuje z lokalnymi ośrodkami kultury oraz stowarzyszeniami regionalnymi w powiatach sądeckim, limanowskim i gorlickim, będąc konsultantem, jurorem przeglądów folklorystycznych i prowadząc wykłady dotyczące etnografii Karpat.

Autorka wielu książek i artykułów o kulturze ludowej Sądecczyzny. Za swoje dokonania odznaczona w 2012 roku Medalem ”Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz w 2015 roku uhonorowana Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za całokształt działalności w dziedzinie ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego.

W 2020 roku zredagowała i współtworzyła 10 tomów monografii ”Krakowiacy, Lachy, Górale: stroje wsi małopolskiej (Nowy Sącz: Małopolskie Centrum Kultury "Sokół", 2020). Do 9. edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora zgłosiła ją Sądecka Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego w Nowym Sączu.

Czytaj też: Konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora: jak wypełnić formularz zgłoszeniowy?

Jest autorką książek: ”Maziarska wieś Łosie” (1983), ”Do cerkwi, do miasta, na tańce. Tradycyjny strój łemkowski – rusińskich górali karpackich” (2002), ”Dawna Sądecczyzna – Łemkowie” (2010) oraz współautorką książek: ”O kulturze ludowej Lachów Sądeckich” (2004),  ”Strój Lachów Sądeckich” (2004), ”Kolory Nadpopradzia – Regionalizm w Piwnicznej” (2011), ”Tańce i pieśni Pogórzan” (2014), ”Nastroje Małopolski” - album wydany wspólnie z Piotrem Droździkiem w 2016 roku.

Maria Brylak – Załuska publikowała również w ”Almanachu Sądeckim”, ”Zeszytach Sądecko-Spiskich”, ”Sądeczaninie”, ”Znad Popradu” oraz w ”Roczniku Sądeckim”. (k.kos@sadeczanin.info, fot. Janusz Bobrek, archiwum)

„Mecenas Czytelnictwa”Dziękujemy za przesłanie błędu