Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/05/2021 - 23:45

Marcelina Koncewicz. Młodość wkracza do świata poezji

Marcelina Koncewicz to młoda, dobrze rokująca poetka związana z Sądecczyzną. Ten region jest pod tym względem wyjątkowy. Do świata poezji wkracza młode, obiecujące pokolenie.

Marcelina Koncewicz została zgłoszona do IX edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”. Także jej najnowszy tomik poezji pt. „Ciało moje”, który ukazał się w 2020 roku znalazł się wśród książkowych propozycji zgłoszonych do drugiej konkursowej kategorii – „Książka o Sądecczyźnie”.

Kim jest Marcelina Jolanta Konce­wicz?

Jest młodą, dobrze rokującą poetką, związaną z ziemią sądecką. Jej twórczość została dostrzeżona i była już nagradzana w prestiżowych konkursach literackich. Pani Marcelina studiuje prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jest członkinią Koła Młodych przy Krakowskim Oddziale Związku Literatów Polskich.

Marcelina Koncewicz zaczęła wkraczać do świata poezji, kiedy była uczennicą gimnazjum w Tęgoborzu. Do pisania wierszy zainspirowała ją jej polonistka Agnieszka Kosecka (poetka, autorka tomu „Jego dary”). Zachęcona przez nią Marcelina zaczęła brać udział w konkursach poetyckich, gdzie otrzymywała liczne nagrody i wyróżnienia.

Młoda poetka debiutowała na łamach czasopisma „Victor Gimnazjalista”. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu „Sen o Karpatach” , Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko – Plastycznego „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem”, Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży „Pióro Splotu”. Była nagrodzona w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Wawrzyn Sądecczyzny”. Jej wiersze ukazały się w czasopismach „Cogito” oraz „Nasz Dom Rzeszów”, zostały też wyróżnione drukiem w almanachach pokonkursowych, m.in. w almanachu X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Wawrzyn Sądecczyzny”.

W 2016 roku w Nowym Sączu odbyła się premiera jej debiutanckiego tomiku „Przez okno”, który poruszał m. in. tematykę pamięci o własnych korzeniach i pięknie przyrody.

W ubiegłym roku ukazał się kolejny tomik tej młodej poetki pt. „Ciało moje”. Jest on również zgłoszony do IX edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora.

„Ciało moje” – o tym tomiku pisał m.in. prof. Ignacy Stanisław Fiut w „Literacie Krakowskim” czy prof. Bolesław Faron, czołowy historyk literatury w miesięczniku „Sądeczanin”.

W uzasadnieniu zgłoszenia tomiku do konkursu czytamy:

„Książka autorstwa sądeckiej poetki odwołuje się do jej osobistych doświadczeń związanych z przestrzenią, w której się wychowała i dorastała. Otaczający świat stanowi dla niej punkt wyjścia do refleksji nad tematami egzystencjonalnymi.

We wstępie poprzedzającym książkę Paweł Kuzora pisze, że „Ciało moje” to także mieszanka wybuchowa, w której zderzają się życie, nicość i światło (…). Przez zasłonę wierszy przyświeca lekki smutek, kruche i czyste wzruszenie. W „Ciele moim” znajdziemy podane w oryginalnej formie wyrazu wiersze, które dotykają problemów, z jakimi ma do czynienia świadomość współczesnego człowieka.

Z kolei prof. Ignacy Stanisław Fiut w recenzji w „Literacie Krakowskim” stwierdza, że dawno nie ukazał się tak ciekawy tomik poetycki, który byłby tak w sposób naturalny wypełniony ucieleśnionym duchem kobiecości.

O książce wypowiedział się także Bolesław Faron na łamach „Sądeczanina” stwierdzając, że autorka posiada duży potencjał poetycki, a z jej wierszy emanuje poważna refleksja nad życiem, nad tym, jak powinien reagować człowiek na otaczający świat, w tym na miłość. Tomik „Ciało moje” ma 56 stron, oprawa miękka. Wydawnictwo i Drukarnia Towarzystwa Słowaków w Polsce. Marcelina Koncewicz, „Ciało moje”, Wydawnictwo i Drukarnia Towarzystwa Słowaków w Polsce, Kraków 2020. Opr. [email protected], fot. arch. Marceliny Koncewicz.









Dziękujemy za przesłanie błędu